Start Aktualności Była w Kosowie, pracuje w WPR, służy w WOT, minister ją odznaczył

Była w Kosowie, pracuje w WPR, służy w WOT, minister ją odznaczył

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 27 maja 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Mariusz Błaszczak odznaczy weteranów odznakami „Za rany i kontuzje” oraz medalami „Za zasługi dla obronności kraju”

Wśród odznaczonych, na okoliczność Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ, jest Marzena Żołna, ratownik (ratowniczka) medyczny (medyczna) od 17 lat pracująca w WPR (w Katowicach Szopienicach), a poza godzinami pracy st. szeregowa Wojsk Obrony Terytorialnej. Gratulujemy.

To przypomnijmy, jakby ktoś nie czytał tego materiału, że w sobotę (28 maja) od 10:30 przed Pomnikiem Powstańców Śląskich rozpoczną się, uroczystym apelem z udziałem m.in. ministra obrony narodowej, obchody świąt weteranów. I minister Mariusz Błaszczak odznaczy medalem „Za zasługi dla obronności kraju” naszą panią/st. szeregową Marzenę. Jakiego koloru, to odznaczona nie wie, przekona się w sobotę.

Jakież to zasługi ma nasza koleżanka z WPR?

Przepytywana nie bardzo chce się nimi chwalić. Albo mówi, że nie ma takiej potrzeby, albo, że nie może o tym czy tamtym mówić, bo wojsko to wojsko...

Wyjaśniamy, że Marzenę Żołnę od wczesnych lat ciągnęło do wojska. I tak ją to wojsko przyciągało, że dwukrotnie uczestniczyła w misjach Polskiego Kontyngentu Wojskowego KFOR w Kosowie. W 2012 i 2013 r. Dwa razy po pół roku w charakterze (cywilnego) ratownika medycznego.

– Stanowiliśmy trzyosobowe zabezpieczenie medyczne. Lekarz też był cywilem, ratownik – żołnierzem.

W kamasze i mundur pani Marzena (rocznik 1983 – kobiet nie pyta się o wiek, ale żołnierzy płci pięknej już to nie dotyczy) wskoczyła w 2019 r. W Wojskach Obrony Terytorialnej na pagonach ma „peta”, czyli starszego szeregowego, a w przydziale – starszego ratownika medycznego.

– Co najmniej jeden weekend w miesiącu mam zajęty w wojsku – tłumaczy, ale nie chce powiedzieć, jakie wyniki osiąga w strzelaniu, „bo wojsko to wojsko i nie o wszystkim się mówi”.

W WPR pracuje/pracowało parudziesięciu uczestników weteranów i uczestników misji pokojowych. Możecie o nich poczytać w tym materiale. Ale to same chłopy. Teraz wiecie, że wśród nich jest i weteranka...

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023