Start Aktualności W Katowicach i Chorzowie – centralne obchody świąt weteranów

W Katowicach i Chorzowie – centralne obchody świąt weteranów

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 27 maja 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Dziś status weterana ma ponad 29 tys. osób

29 maja (nie tylko) wojskowi mają dwa święta. To Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa oraz Międzynarodowy Dzień Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Centralne obchody obu tych świąt celebrowane będą w Chorzowie, w cieniu Stadionu Narodowego. Na piknik wojskowy zaprasza MON, marszałek śląski i WPR w Katowicach również.

– Weteranom, którzy walczyli poza granicami Polski należy się ogromny szacunek i wsparcie, a to święto jest formą podziękowania za ich trud i pracę dla dobra Ojczyzny. Nasza wolność wykuwa się często setki kilometrów od naszych granic, co doskonale ilustruje sytuacja w Ukrainie, barbarzyńsko zaatakowanej przez wojska rosyjskie. Nasi żołnierze bronią nie tylko Ojczyzny, ale nierzadko wspólnych wartości, które nas łączą i zdarza się, że ponoszą za tę walkę najwyższą ofiarę. Pokażmy im, że ich bohaterska postawa jest dla nas wzorem do naśladowania – apeluje marszałek śląski Jakub Chełstowski.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa obchodzony jest od 29 maja od 2012 r. Jest ono zbieżne z Międzynarodowym Dniem Uczestników Misji Pokojowych Organizacji Narodów Zjednoczonych (ustanowionym 11 grudnia 2002 r. Dzień ten po raz pierwszy obchodzony był w roku 2003, w rocznicę powstania Organizacji Narodów Zjednoczonych Nadzoru Rozejmu (UNTSO) dla monitorowania zawieszenia broni po zakończeniu (I wojny izraelsko-arabskiej w latach 1948-1949). Ten monitoring był pierwszą w misję pokojową ONZ.

Co w programie? Za moment. Teraz kilka zdań o wymienionych dniach

Dzień Weterana Działań wprowadzono po tym, jak unormowano prawnie status weterana. A stało się to w 2011 r. Mianem tym określa się nie tylko żołnierzy służących w misjach i operacjach poza granicami państwa w ramach np. ONZ, NATO i Unii Europejskiej. Są nimi również uczestnicy grup ratowniczych Państwowej Straży Pożarnej, kontyngentów Policji i Straży Granicznej, czy też innych funkcjonariuszy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Dziś status weterana ma ponad 29 tys. osób, a weterana poszkodowanego ponad 800 osób.

„Od początku Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa miał być i jest świętem jednoczącym wszystkich żołnierzy i funkcjonariuszy służb mundurowych oraz osób cywilnych, którzy z polecenia Rzeczypospolitej, wypełniali swoje obowiązki służbowe poza jej granicami. Sprzyjać temu miał fakt, organizowania centralnych obchodów w innych miastach” – czytamy na stronie wojsko-polskie.pl.

To teraz przenieśmy się w teraźniejszość. Tu trzeba zaznaczyć że centralne obchody obu świątecznych dni po raz pierwszy ulokowano w województwie śląskim. W dwóch miastach – w Katowicach i Chorzowie.

Zaczną się w Katowicach o 9:00, w Kościele Garnizonowym Św. Kazimierza Królewicza przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 20.

Od 10:30 będzie można być świadkiem uroczystego apelu przed Pomnikiem Powstańców Śląskich. Oczywiście z udziałem ministra obrony narodowej oraz przedstawicieli wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Weterani zostaną wyróżnieni odznakami „Za rany i kontuzje” oraz medalami „Za zasługi dla obronności kraju”.

O godz. 12:30 przed tablicą na Skwerze 100-lecia Powstań Śląskich w Chorzowie politycy, wojskowi i cywile oraz weterani złożą kwiaty i wieńce. uroczyste złożenie wieńców. Stamtąd świętujący przemaszerują w kierunku Stadionu Śląskiego.

Przed nim, od 12:00 do 19:00 – moc atrakcji w ramach pikniku wojskowego. W programie (między innymi):

• inauguracja 3. Rajdu Motocyklowego Weteranów, finał The Murph Challenge Poland,
• wręczenie wyróżnień członkom polskiej reprezentacji weteranów biorących udział w igrzyskach Invictus Games The Hague,
• wręczenie pucharów laureatom zawodów strzeleckich,
• koncerty zespołów klubów wojskowych oraz koncert zespołu Wilki.

„Na gości pikniku czekać będzie wiele atrakcji, w tym: elementy (PKW) polskiej bazy wojskowej poza granicami kraju (m.in. hesco bastiony, kontenery dla żołnierzy, check pointy) oraz strzelnica kontenerowa. Będzie można zobaczyć mnóstwo sprzętu wojskowego i symulatorów, zapoznać się z warunkami służby w Wojsku Polskim na licznych stoiskach promocyjnych jednostek wojskowych. Poza tym na pikniku będzie możliwość spróbowania prawdziwej wojskowej grochówki. Chętni będą mogli stanąć do sportowej rywalizacji z żołnierzami Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Dla najmłodszych zaplanowane zostały liczne konkursy oraz gry edukacyjne” – zachęca Wojsko Polskie.

W przededniu Centralnych Obchodów Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa na strzelnicy w Gliwicach odbywać się będą zawody strzeleckie dla weteranów będących poza służbą o puchar Ministra Obrony Narodowej i Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Na Stadionie Śląskim w godz. 10:45 – 14:00 zaplanowana została konferencja poruszająca temat zdrowia psychicznego weteranów. W atmosferę celebracji święta weteranów wprowadzi widowisko patriotyczno-historyczne „Elegia Śląska” w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Początek - 20:00, oczywiście na Stadionie Śląskim. Wstęp na wszystkie imprezy wolny.

A na koniec dodajmy, że Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach będzie udzielać pomocy medycznej potrzebującym. Mamy jednak nadzieję, że nie będzie takiej konieczności…

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023