Start Aktualności Będą mieli dodatkowy ZRM i karetkę „P”

Będą mieli dodatkowy ZRM i karetkę „P”

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 26 maja 2022

Fot.: Andrzej Bęben

W Bukownie (powiat olkuski) będą swoje miejsce stacjonowania będzie miał jeden zespół ratownictwa medycznego Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego (na marginesie – najstarszego w Polsce). Tym sposobem w Olkuskiem będzie pięć karetek.

Dotychczas na terenie powiatu olkuskiego stacjonowały 4 karetki systemowe – dwie w Olkuszu (24-godzinny ZRM specjalistyczny i 24-godzinny ZRM podstawowy), jedna w Wolbromiu (24-godzinny ZRM specjalistyczny) i jedna w Hutkach w gminie Bolesław (24-godzinny ZRM specjalistyczny). W Bukownie będzie stacjonował (w remizie OSP) 2-osobowy ZRM (ratownik medyczny/pielęgniarka systemu).

Kogoś może zdziwić, że na stronie internetowej pogotowia ratunkowego operującego w województwie śląskim pojawia się informacja dotycząca województwa małopolskiego. To wyjaśniamy. Po pierwsze: Bukowno w latach 1975-1998 przynależało do województwa katowickiego, podobnie jak Olkusz. Spuścizną po tamtych czasach jest numer kierunkowy +32. Po drugie: czasem trzeba wyjść poza granicę własnego podwórka. Bukowno nadal, acz nie tak, jak w tzw. minionych czasach, odwiedzane jest przez mieszkańców Zagłębia Dąbrowskiego i Śląska (najczęściej szukających w lasach grzybów), więc niewykluczone, że zespół ratownictwa medycznego może spieszyć z pomocą i przyjezdnym.

Po tym, jak z początkiem maja władze powiatu olkuskiego, dyrekcja Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego i władze Bukowna podpisały stosowne porozumienie, burmistrz uroczego miasteczka, Mirosław Gajdziszewski, powiedział był dziennikarce Radia Kraków:

– Ten krok poprawi bezpieczeństwo mieszkańców. Bukowno ma specyficzne położenie, miejscowość dzieli tor kolejowy. Jeżeli szlaban jest opuszczony, karetka też nie przejedzie, musi czekać. Niewątpliwie ten nowy punkt przyczyni się do tego, że dojazd do pacjentów będzie zdecydowanie skrócony.

– Stworzenie każdego dodatkowego miejsca stacjonowania i każdego dodatkowego zespołu poprawia czas dojazdu do pacjenta potrzebującego pilnej pomocy i dlatego jest takim istotnym z punktu widzenia bezpieczeństwa – tłumaczyła Małgorzata Popławska, dyrektor Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego.

Karetka będzie stacjonować w wyremontowanej i zaadaptowanej na potrzeby pogotowia ratunkowego remiza Ochotniczej Straży Pożarnej.

Jako że dyspozytorzy obsługujący centra powiadamiania ratunkowego i numer alarmowy 112 wysyłają do zdarzenia najbliższą, do jego miejsca, karetkę, to możliwe jest, że ZRM z Bukowna będzie dysponowany do wezwań z województwa śląskiego. I to jest trzeci powód tego, że informujemy o Małopolsce.

 

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022