WPR
DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 23 maja 2022
Fot.: Andrzej Grygiel/UMWŚ
Występy i pokazy taneczne, zajęcia sztuk walki, kiermasz ubrań i polsko-ukraińska kuchnia. Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie tętnił w niedzielę (22 maja) „Kolorami życia. Festiwalem wdzięczności”. WPR w Katowicach przekazał dla Ukrainy dwa ambulanse. W sumie przekazaliśmy ich pięć.
Te dwie karetki przekazaliśmy Fundacji Onkologicznej Rakiety. Ona z kolei przekaże je stronie ukraińskiej, trafią do Żytomierza oraz Charkowa. Skomplikowane? Może. Tak jednak są formalne wymogi przekazywania tego rodzaju darowizny. Karetki wypełniło materiałami opatrunkowymi, zakupionymi ze zbiórek Stowarzyszenie „Pokolenie”. W przekazaniu karetek uczestniczyli m.in. marszałek śląski Jakub Chełstowski i dyrektor WPR w Katowicach, Łukasz Pach.
– Przekazujemy kolejne dwie, w pełni wyposażone karetki, wypełnione materiałami i sprzętem, które pojadą na Ukrainę. To inicjatywa marszałka Jakuba Chełstowskiego, za co dziękujemy. Staramy się robić wszystko, by w miarę możliwości pomagać naszym przyjaciołom z Ukrainy przetrwać ten trudny czas – mówił Łukasz Pach.
– Okazujemy wsparcie dla mieszkańców Ukrainy na wiele sposobów. W tym trudnym dla nich czasie każda forma solidarności, każdy gest dobrej woli i uśmiech, pozwalają im przetrwać trudne chwile poza Ojczyzną, z dala od rodzin i bliskich. Jestem pewien, że kolejne karetki przekazane przez WPR w Katowicach będą służyć mieszkańcom Ukrainy w trakcie ich bohaterskiej walki o wolność, a środki, które uda się zebrać w formie Jakub Chełstowski.
Dyrektor Pach przypomniał, że od początku wojny z jednostek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego na wsparcie dla Ukrainy przekazano siedem karetek, z czego pięć z samego WPR. To wozy, które zakończyły pracę w systemie ratownictwa po tym, jak w ubiegłym roku WPR dostało dotację na zakup 20 nowych karetek; stąd możliwe było przekazanie ambulansów z rezerwy.
– To nie są oczywiście fabrycznie nowe samochody, ale one są przez naszych mechaników i stację kontroli pojazdów w pełni przygotowane. Są to w pełni sprawne samochody i myślę, że jeszcze długo posłużą potrzebującym po tamtej stronie granicy – wyjaśniał PAP dyrektor Pach.
„Kolory życia. Festiwal Wdzięczności” to inicjatywa uchodźców z objętej wojną Ukrainy i wyraz wdzięczności za wsparcie udzielone im przez Polaków. W ramach wydarzenia można było skorzystać z licznych atrakcji w kilku strefach: strefie relaksu, mody, aktywizacji, gastro i w strefie dla dzieci.
Podczas tego międzypokoleniowego i międzynarodowego pikniku można było także zakupić cegiełki Stowarzyszenia „Pokolenie”. Dochód z ich sprzedaży ma zostać przeznaczony na organizację polsko-ukraińskich wakacyjnych warsztatów dla dzieci.
23 marca 2023
21 marca 2023
21 marca 2023
21 marca 2023