Start Aktualności Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza...

Krajowe Duszpasterstwo Służby Zdrowia zaprasza...

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 19 maja 2022

Fot.: BP JG/Krzysztof Świertok

Kadr z pielgrzymki w roku 2016…

Do udziału w 98. Ogólnopolskiej Pielgrzymce Służby Zdrowia na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 21-22 maja 2022 roku (sobota – niedziela). Hasłem tegorocznej pielgrzymki jest: „Posłani w pokoju Chrystusa”.

Jak informuje biuro prasowe Komisji Episkopatu w niedzielę (22 maja) dojdzie do Aktu Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej i przekazania relikwii bł. Ewy Noiszewskiej. Mszy będzie przewodniczył abp Wojciech Polak, prymas Polski, który wygłosi również homilię. Pielgrzymkę poprzedzają (20 – 21 maja) Ogólnopolskie Rekolekcje dla środowiska medycznego. Będą poświęcone duchowości ingacjańskiej (metoda kształtowania i prowadzenia życia wewnętrznego oraz zewnętrznego człowieka, chrześcijanina oparta na ćwiczeniach duchowych zaproponowanych przez Ignacego Loyolę, założyciela zakonu jezuitów).

Program pielgrzymi przedstawia się następująco...
21 maja – sobota:
21:00 – Apel Jasnogórski, Kaplica Cudownego Obrazu,
21:30 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej, Wały Jasnogórskie,
23:00 – Kaplica Cudownego Obrazu, Eucharystia.

22 maja – niedziela:
8:45 – wspólna modlitwa, Aula im. O. Augustyna Kordeckiego
• powitanie pielgrzymów,
• konferencja tematyczna,
• przesłania zaproszonych Gości.

11:00 – uroczysta Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim:
• Akt Zawierzenia Służby Zdrowia Matce Bożej
• przekazanie relikwii bł. Ewy Noiszewskiej.

Siostra Ewa Bogumiła Noiszewska była lekarką, nauczycielką. Nie pozostawiała nikogo w potrzebie. Modliła się do samego końca, prosząc Boga o pomoc w zbawieniu innych „przez życie ukryte i śmierć męczeńską”. W 1999 r. została wyniesiona na ołtarze przez papieża Jana Pawła II i jest pierwszą beatyfikowaną lekarką. W czasie wojny zaangażowała się w pomoc Żydom. Ona i inne zakonnice-bernardynki z klasztoru w Sloninie przechowywały ich, pomagały również więźniom, utrzymywały kontakty z ruchem partyzanckim. 8 grudnia 1942 r. Niemcy wtargnęli do klasztoru i w piwnicy znaleźli paczki dla więźniów. Okupanci zamordowali Żyda, w którego kieszeni znaleźli niezrealizowaną receptę wypisaną przez siostrę Ewę. Uznali to za dowód, że pomaga Żydom. 9 grudnia Niemcy zabili ją strzałem w tył głowy. 

Krajowy duszpasterz służby zdrowia ks. prał. Arkadiusz Zawistowski poinformował media, że: – Po pandemii wracamy do naszego rocznego rytmu spotkań, w które od ponad 40 lat wpisana są dorocznych rekolekcji dla medyków na Jasnej Górze, które zapoczątkował bł. ks. Jerzy Popiełuszko. Chcielibyśmy pomóc pracownikom służby zdrowia w odbudowaniu bądź pogłębianiu ich relacji z Bogiem, aby odnowili swoje siły duchowe...

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022