Start Aktualności Czy jesienią 2022 roku Polska wróci do stanu epidemii?

Czy jesienią 2022 roku Polska wróci do stanu epidemii?

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 16 maja 2022

Fot.: WPR

To się okaże. Od 16 maja w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Wcześniej obowiązywał stan epidemii. Zmiany dokonał minister zdrowia rozporządzeniem (z 13 maja) w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z COVID-19. Zmiana statusu prawnego nie oznacza, że zostały zniesione wszystkie ograniczenia epidemiczne.

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi stanowi, że stan epidemii wprowadza się na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii „w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii”. Stan zagrożenia epidemicznego wprowadza się w związku z rykiem wystąpienia epidemii.

Zniesienie stanu epidemii zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski 6 maja podczas konferencji prasowej. Podkreślił wówczas, że zmiana statusu prawnego nie jest „żadnym z niesieniem epidemii” tylko przełączeniem „czerwonego światła w sygnalizatorze, które się świeciło od dwóch lat, na światło pomarańczowe, które pokazuje, że jest ryzyko, jest zagrożenie, ale sytuacja zmierza w dobrym kierunku”. Mówił wówczas, że obecnie nie ma „alertowej mutacji” SARS-CoV-2, którą można byłoby uznać za tak samo zagrażające, jak te, które w ciągu dwóch lat wywoływały fale masowych zakażeń. O zniesieniu stanu epidemii mówiło się już na początku wiosny.

W kwietniu ekspert Naczelnej Izby Lekarskiej, immunolog dr n med. Paweł Grzesiowski tak komentował (dla Onetu) te zamiary:

– Z całą pewnością wirus nie zniknie. Do września mamy jeszcze prawie pół roku, więc mogą pojawić się nowe warianty. Wiemy z poprzednich fal, że nowy wariant w ciągu ok. trzech miesięcy może spowodować nową, globalną falę pandemii. Więc tak naprawdę do jesieni może zdarzyć się wszystko.

– Latem koronawirus nie jest tak groźny, ale jesienią, zimą, ta zmora lubi powracać – mówił (15 maja) premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej poświęconej wsparciu finansowemu szpitalnictwa pediatrycznego. – Ja wierzę w skuteczność działania szczepionek. Potwierdzona w ostatnich latach będzie też dobrą tarczą przed ewentualnym zagrożeniem jesienią, ale pamiętajmy, że te zasady, które do tej pory stosowaliśmy, one niestety powinny zostać z nami dłużej, chyba że się okaże, że będą tylko pozytywne scenariusze i lekarze nam potwierdzą (...), że natura tego wirusa SARS-COV-2 staje się coraz mniej niebezpieczna, ale poczekajmy, aż powiedzą nam to specjaliści.

Wielu ekspertów uważa, że kolejne fale epidemii są możliwe jesienią. Podkreślić trzeba, że Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), która 11 marca 2020 r. ogłosiła pandemię SARS-CvoV-2/COVID-19 nie spieszy się z jej odwołaniem.

W lutym, gdy w Europie zaczęto luzować obostrzenia sanitarne Maria Van Kerkhove z WHO mówiła: – Zalecamy ostrożność, ponieważ wiele krajów nie przeszło jeszcze przez szczyt fali zakażeń omikronem. W niektórych z nich liczba zaszczepionych przeciwko COVID-19 wśród najbardziej narażonych grup jest niska (...) to nie jest moment, w którym możemy znosić wszystkie związane z epidemią ograniczenia.

Z początkiem maja WHO poinformowała, że według zaktualizowanych informacji od 1 stycznia 2020 r. do 31 grudnia 2021 r. na całym świecie pandemia spowodowała bezpośrednio lub pośrednio śmierć od 13,3 mln do 16,6 mln osób.

W Polsce większość obostrzeń została zniesiona wcześniej, w tym m.in. kierowanie na izolację i kwarantannę z powodu choroby COVID-19 lub kontaktu z chorym. Nie ma już obowiązku zakrywania maseczką ust i nosa w pomieszczeniach zamkniętych, z wyjątkiem budynków, w których prowadzona jest działalność lecznicza oraz aptek. Szczepienia medyków przeciw COVID-19 pozostały obowiązkowe. Od poniedziałku nie ma już jednak pełnomocnika rządu ds. Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19.

– Pamiętajmy jednak, że zniesienie stanu epidemii nie jest równoznaczne ze zniesieniem epidemii, bo jej żaden minister świata nie jest w stanie znieść swoją decyzją. Epidemia jeszcze z nami jest, choć stopniowo zmierza w kierunku endemii, który w naszym kraju najlepiej chyba obrazuje grypa – powiedział (16 maja) PAP minister zdrowia Adam Niedzielski.

Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 003 297 przypadków koronawirusa. Zmarło 116 207 zarażonych.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022