Start Aktualności Pięć ważnych pytań ws. krztuśca, na które winno poznać odpowiedzi

Pięć ważnych pytań ws. krztuśca, na które winno poznać odpowiedzi

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 4 kwietnia 2022

Fot.: pixabay.com

Przewlekły kaszel w krztuścu kończy się najczęściej wymiotami

Krztusiec to choroba mylnie kojarzona wyłącznie z dzieciństwem. O konieczności powtarzania szczepienia przeciwko krztuścowi raz na 10 lat niewielu pamięta. Rygory sanitarne związane z pandemią COVID-19 minimalizowały możliwości zakażeń krztuścem, jednak po jego rozluźnieniu sytuacja może się zmienić. Na gorsze.

Czy zatem po ustąpieniu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa grozi nam epidemia krztuśca? Czy liczba zachorowań może wzrosnąć? Jak przebiega krztusiec u osób dorosłych? Między innymi odpowiedzi na te pytania przedstawiono (31marca) podczas spotkania prasowego organizowanego w ramach kampanii „Krztusiec – nie ryzykuj”.

Krztusiec to choroba, która dotyka zarówno dzieci jak i dorosłych. Co ważne: jego przechorowanie ani zaszczepienie przeciw tej chorobie nie pozostawiają trwałej odporności.

Gdy pandemia COVID-19 stopniowo się wycisza, a kolejne obostrzenia są systematycznie wycofywane, szczególnie ważne jest, by chronić się przed chorobami zakaźnymi, takimi jak krztusiec. Powtarzanie szczepień przeciwko krztuścowi raz na 10 lat u każdej osoby dorosłej jest najlepszym sposobem na uchronienie się przed tą uciążliwą i wysoce zakaźną chorobą (kilka razy bardziej od grypy, na poziomie porównywalnym z zakażalnością odry)

Pytanie pierwsze
Liczba zachorowań na krztusiec jest wysoce niedoszacowana – czy część z nas mogła już chorować na krztusiec i o tym nie wie?
Odpowiada (specjalista w zakresie pediatrii, epidemiologii i zdrowia publicznego) prof. dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch:
– W Polsce zdecydowanie liczba przypadków krztuśca jest niedoszacowana, panuje błędne przekonanie, że jest to choroba, która była kiedyś lub dotyczy tylko dzieci. Długo trwający kaszel jest często diagnozowany jako objaw astmy oskrzelowej lub POCHP. Choć objawy krztuśca są uciążliwe (przewlekły kaszel, głównie w nocy, mogący prowadzić do wymiotów), bez wykonania odpowiednich badań właściwe rozpoznanie nie jest ustalane, a tym samym choroba nie jest raportowana, bo nikt o niej nie wie.

Odpowiada (specjalista w zakresie pediatrii i medycyny rodzinnej) dr n. med. Dagmara Pokorna-Kałwak:
– Pierwsza faza zachorowania na krztusiec często przebiega jak infekcja wirusowa górnych dróg oddechowych. Pacjent ma objawy choroby przeziębieniowej i często leczy się sam w domu lub nawet jeśli zgłasza się do lekarza, ze względu na niespecyficzne objawy, nie ma postawionej właściwej diagnozy choroby. Stąd też uznajemy, że krztusiec w statystykach oficjalnych jest niedoszacowany.

Pytanie drugie
Dlaczego dorośli powinni szczepić się przeciwko krztuścowi?
Odpowiada dr Pokorna-Kałwak:
– Krztusiec to obecnie choroba, która dotyka nie tylko dzieci. Jest to związane ze spadkiem poziomu przeciwciał przeciw krztuścowi u osób, które szczepiły się w dzieciństwie. Zalecenia są takie, aby doszczepiać się co 10 lat i szczepić osoby z otoczenia noworodka czy niemowlęcia, realizując strategię kokonu. Choroba może mieć różny przebieg u poszczególnych osób – od łagodnego do powodującego poważne powikłania. Ważne jest również, aby proponować i popularyzować szczepienia u kobiet w ciąży - dotyczy to okresu od 27. do 36. tygodnia ciąży i powinno być realizowane w każdej ciąży, by zapewnić immunogenność dziecku. Wśród pacjentów w podeszłym wieku, często cierpiących na różne choroby współistniejące, zachorowanie na krztusiec może przebiegać bardziej burzliwie.

Odpowiada prof. Nitsch-Osuch:
– U noworodków i niemowląt krztusiec jest chorobą zagrażającą życiu, u dorosłych może być chorobą bardzo uciążliwą – przykładowo męczące napady kaszlu w nocy, duszności, kaszel trwający nawet do 3 miesięcy. Nie powinniśmy także bagatelizować możliwych powikłań, takich jak: zapalenia płuc, złamania żeber, nietrzymanie moczu. Dorośli chorują na krztusiec, a część z nich doświadcza powyższych powikłań. Co więcej – dostępne badania wskazują, że to dorośli stanowią główne źródło zakażenia dla noworodków i niemowląt – nawet w 70 proc. zakażeń pałeczką krztuśca u tak małych dzieci okazuje się, że źródłem zakażenia jest najbliższe otoczenie dziecka: rodzice, dziadkowie, rodzeństwo, opiekunowie.”

Pytanie trzecie
Znajdujemy się teraz w momencie gdy pandemia się lekko wyciszyła – jak przekonać pacjenta, że po 3 dawkach szczepionki przeciwko COVID-19 warto jeszcze zaszczepić się przeciwko krztuścowi?
Odpowiada prof. Nitsch-Osuch:
– Szczepienia nie przeciążają naszego układu immunologicznego. Są to znane i od lat stosowane szczepienia o potwierdzonym profilu bezpieczeństwa, które postrzegać powinniśmy wyłącznie w kategoriach korzyści. Szczepienie dotyczy stricte danej choroby, więc przyjęcie trzech dawek szczepionki przeciw COVID-19 zabezpiecza nas wyłącznie przed COVID-19, nie stwarza większej ochrony przed innymi chorobami, których źródłem, jak w przypadku krztuśca, są bakterie, nie wirusy.”

Pytanie czwarte
W czasie pandemii choroby zakaźne z powodu zmiany stylu życia na pandemiczny, związany z ograniczeniami w poruszaniu się, podróżach, a także ze stosowaniem środków ochrony indywidualnej (maseczki) nie rozprzestrzeniały się na dużą skalę – czy teraz grozi nam, że zachorowań na choroby zakaźne będzie więcej?
Odpowiada Prof. Nitsch-Osuch:
– W czasie powrotu do normalnego życia liczba zakażeń na takie choroby jak: krztusiec, grypa, zakażenia meningokokowe i pneumokokowe wróci do stanu sprzed pandemii. Zapadalność na krztusiec wzrasta cyklicznie co 4-5 lat i istnieje możliwość, że po mniejszej liczbie zachorowań w ostatnich latach możemy spodziewać się w najbliższym czasie kolejnego wzrostu. Co więcej, obecne migracje ludności mogą wpłynąć na częstotliwość występowania chorób zakaźnych. Ważne jest, że nasz kraj oferuje uchodźcom pomoc medyczną, w tym pakiet szczepień. Możliwość prowadzenia i uzupełnienia szczepień ochronnych w Polsce jest bardzo dobrym rozwiązaniem.

Pytanie piąte
W najnowszym badaniu Fundacji MY PACJENCI respondenci wskazali lekarzy Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) jako najbardziej wiarygodne źródło informacji o szczepieniachi – z perspektywy lekarza rodzinnego kiedy rozmawiać z dorosłym pacjentem o profilaktyce krztuśca? Kiedy jest dobry moment na taką rozmowę?
Odpowiada dr Pokorna-Kałwak:
– Bardzo istotna jest rola lekarzy POZ, którzy powinni planować te szczepienia indywidualnie z pacjentem. Szczególną uwagę lekarzy POZ powinni zwrócić tzw. pacjenci powracający, z chorobami współistniejącymi (cukrzyca, otyłość, nawroty infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych). Problemem do rozwiązania są szczepienia kobiet w ciąży. Powinniśmy to rozwiązać systemowo, tworząc najbardziej skuteczny model opieki czyli synergiczny – przykładowo lekarz ginekolog mówi o szczepieniu kierując pacjentkę do POZ. Jest wiele dobrych okazji, by poruszyć temat szczepień profilaktycznych przeciwko krztuścowi u dorosłych...

Odpowiada prof. Nitsch-Osuch:
– Powinniśmy promować prawdziwy model kokonowy przy szczepieniu przeciwko krztuścowi, mający na celu zapewnienie ochrony noworodkowi - jeśli szczepi się wyłącznie matka, ta ochrona nie jest pełna. Model kokonowy polega na tym, że powinien zaszczepić się także tata, dziadkowie i członkowie rodziny, którzy będą mieli kontakt z noworodkiem.

Krztusiec, znany dawniej jako koklusz, to ostra choroba zakaźna dróg oddechowych – bakteryjne zapalenie tchawicy i oskrzeli wywoływane przez zakażenie pałeczką krztuśca (Bortedella pertussis)..Leczenie krztuśca polega przede wszystkim na antybiotykoterapii. Najlepszą metodą zapobiegania krztuścowi są szczepienia ochronne. Zostały one wprowadzone na świecie w 1931 r. przez angielskiego bakteriologa Artura Gardnera i amerykańskiego biologa Lawrence`a D. Leslie`ego. Do powszechnego stosowania weszły w 1950 r. W Polsce szczepionka jest dostępna od 1960 r. Obecnie podawana w jednej iniekcji, jako szczepionka przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP).

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Białostockie Pogotowie dziękuje za....

4 sierpnia 2022

Za pomoc w organizacji pielgrzymki

28 lipca 2022

Od Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

28 lipca 2022

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa dziękuje za pomoc...

4 lipca 2022

Proboszcz chorzowskiej parafii dziękuje Arturowi Żurkowi...

4 lipca 2022

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022