Start Aktualności GIS kończy z aplikacją przeznaczonej do monitoringu COVID-19

GIS kończy z aplikacją przeznaczonej do monitoringu COVID-19

GIS, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 9 marca 2022

Fot.: Andrzej Bęben

Apka nie zyskała na tyle dużej popularności, by spełniła zakładane cele...

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe, która umożliwia samokontrolę stanu zdrowia i służy do ostrzegania o potencjalnym kontakcie z COVID-19, zostanie wygaszona z końcem marca 2022 r. - informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Aplikacja STOP COVID ProteGO Safe w głównej mierze pozwalała w anonimowy sposób informować napotkanych przez nas innych użytkowników aplikacji o spotkaniach z chorymi, dzięki czemu łatwiej mogliśmy zgłosić swój kontakt z osobą zakażoną i podjąć właściwe działania profilaktyczne związane z chorobą - wyjaśnia w komunikacie GIS. I przypomina, że ostatnią wprowadzoną dużą funkcjonalnością,  było informowanie o danych statystycznych dotyczących m.in.  liczby szczepień, chorych czy ozdrowieńców. Aktualne obowiązujące przepisy nie nakładają już kwarantanny na tzw. osoby z kontaktu - dzięki czemu możliwa jest zmiana instrumentów służących do nadzorowania ich przestrzegania.

Zaoszczędzone w ten sposób środki budżetowe zostaną przeznaczone na wzmacnianie innych rozwiązań informatycznych, takich jak System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) – wyjaśnia GIS. Dodajmy, że stworzenie wszystkich wersji aplikacji i utrzymanie systemu kosztowało co najmniej ponad 7 mln zł (ostatnie dane o kosztach pochodzą z lata 2021 r.). Wbrew oczekiwaniom, bo wskutek zbyt małego zainteresowania apką ze strony Polaków (instalacja nie była obowiązkowa, w Chinach jej odpowiednik musiał bezwzględnie każdy mieć zainstalowaną w swoim telefonie) STOP COVID ProteGO Safe nie spełniał zakładanych założeń.

Teraz zaoszczędzone pieniądze pójdą na finansowanie SEPIS. System ten został zaprojektowany do zapobiegania rozprzestrzenianiu się pandemii, ale docelowo ma stać się uniwersalnym narzędziem, wykorzystywanym przez sanepid w każdym obszarze działalności. Jego wdrożenie wymaga także wyposażenia wszystkich jednostek inspekcji sanitarnej w niezbędne narzędzia teleinformatyczne, co dzięki dodatkowym środkom znacznie przyspieszy – informuje GIS.

Ponadto przypomina, że wciąż obowiązują zasady dotyczące:
• noszenia maseczek,
• dezynfekcji rąk i
• zachowania odpowiedniego dystansu.

GIS zachęca do monitorowania stanu zdrowia. „W razie niepokojących objawów wskazujących na zakażenie COVID-19 bezzwłocznie skontaktujmy się z lekarzem” – apeluje Inspektorat.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę (9 marca), że wykryto 14 415 zakażeń. 1568 zaraziło się ponownych. Zmarły 234 osoby. Łącznie od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-COV-2, potwierdzono 5 774 938 przypadków. Zmarło 113 002 osoby wskutek COVID-19.

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022