Start Aktualności Pierwsza w Polsce standaryzacja wyposażenia plecaków medycznych.

Pierwsza w Polsce standaryzacja wyposażenia plecaków medycznych.

SR WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 12 stycznia 2022

Taki sam wygląd, liczba przegródek, identyczne ułożenie leków i oprzyrządowania – ratownicy z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach od 12 stycznia mają nowe plecaki medyczne. Osobne dla pacjentów dorosłych i pediatrycznych. Ułatwiają one im pracę, umożliwiając jeszcze szybszą pomoc w nagłych przypadkach. Zanim plecaki trafiły do szycia, ich funkcjonalność była konsultowana przez ratowników, którzy korzystają z nich na co dzień.

Takich plecaków, które mają ratownicy WPR, w innych stronach Polski nie mają. Standaryzacja przestrzeni. Układ leków, strzykawek i innych przyrządów medycznych jest zawsze taki sam.

– To szczególnie ważne w przypadku zdarzeń masowych, gdy kilka zespołów medycznych musi ze sobą współpracować. Nie tracimy wówczas czasu na przeszukiwanie toreb. Wiemy konkretnie, gdzie znaleźć np. ampułkę leku, niezależnie z czyjego plecaka korzystamy. Dzięki temu możemy zyskać cenne minuty, które w przypadku ciężkich urazów mają ogromne znaczenie – komentuje Dawid Lach, ratownik medyczny WPR w Katowicach.

Nowe plecaki medyczne to zbiorowy projekt autorstwa naszych ratowników. Rozmiar, liczba przekładek, kieszeni i przegród zostały zaprojektowane tak, by zwiększyć funkcjonalność i wygodę korzystania. Pomocne w tym były konsultacje z ratownikami medycznymi, którzy na co dzień używają tego typu wyposażenia. To właśnie ich pomoc w przygotowaniu odpowiedniego projektu pozwoliła na znalezienie takich rozwiązań, które usprawnią codzienną pracę zespołów ratownictwa medycznego.

Okazało się, że w codziennej pracy ratowników przydatne będzie także oddzielenie leków i przyrządów medycznych dla dorosłych i dzieci do osobnych toreb. Po pierwsze – łatwiej sięgnąć po odpowiednie leki, po drugie – ratownicy nie muszą dźwigać wszystkiego razem.

– Wyjazdy do dzieci to zaledwie kilka procent wezwań zespołów ratownictwa medycznego, nie ma potrzeby, żeby za każdym razem ratownik miał na wyposażeniu zestaw do udzielania pomocy pacjentom pediatrycznym – wyjaśnia Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora WPR w Katowicach ds. ratownictwa medycznego i czynny ratownik.

Do torby medycznej i plecaka pediatrycznego dołączono też pokrowce na tablety.Teraz ratownicy medyczni będą zapoznawać się z najnowszą procedurą i wzorcem wyposażenia plecaków tak, by jak najszybciej mogli rozpocząć pracę z nowym sprzętem

 

GALERIA (zdjęć: 14)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Białostockie Pogotowie dziękuje za....

4 sierpnia 2022

Za pomoc w organizacji pielgrzymki

28 lipca 2022

Od Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

28 lipca 2022

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa dziękuje za pomoc...

4 lipca 2022

Proboszcz chorzowskiej parafii dziękuje Arturowi Żurkowi...

4 lipca 2022

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022