Start Aktualności Napaść na ratownika medycznego w Rudzie Śląskiej

Napaść na ratownika medycznego w Rudzie Śląskiej

DLA PACJENTÓW DLA MEDIÓW DLA LEKARZY | 5 stycznia 2022

Kolejna napaść na ratownika w Rudzie Śląskiej. Tym razem napastnik był po dopalaczach.

Uraz głowy, zniszczone okulary i ubranie służbowe – tak zakończyło się dla ratownika medycznego z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach niesienie pomocy na jednym z przystanków w Rudzie Śląskiej. Zaatakował go 20-latek po zażyciu dopalaczy.

Do zdarzenia doszło we wtorek, 4 stycznia wieczorem, na przystanku autobusowym przy ul. 1-Maja. Zespół Ratownictwa Medycznego został wezwany przez patrol policji do leżącego na ziemi młodego mężczyzny. Z informacji podanej przez dyspozytora wynikało, że po zażyciu nieznanej substancji chłopak przewrócił się, wymiotuje i „wykręca nim”.

Ratownicy, którzy przybyli na miejsce, zaprowadzili pacjenta do karetki i – z tego powodu, że miał niekontrolowane odruchy – kładąc na noszach przypięli go pasami. W trakcie mierzenia ciśnienia mężczyzna nagle zerwał się z noszy, wyrwał pasy i zaatakował ratownika. Uderzył go z całej siły w twarz i poszarpał mu ubranie i połamał okulary.

Dalszej agresji zapobiegli policjanci, obezwładniając napastnika. Został on przewieziony do jednego ze szpitali, gdzie lekarz zdecyduje o dalszym postępowaniu medycznym, po czym policja podejmie decyzję o ewentualnym zatrzymaniu.

Agresja pacjentów wobec ratowników medycznych to niemal codzienność, dlatego od października ubiegłego roku Wydział Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach organizuje dla ratowników medycznych Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach cykliczne szkolenia z zakresu samoobrony w ambulansie.

Za naruszenie nietykalności funkcjonariusza publicznego napastnikowi grozi do trzech lat pozbawienia wolności.

 

GALERIA (zdjęć: 3)
czytaj też:

Wieści

Uwaga! Praca dla lekarzy

31 grudnia 2021

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dyrektorowi WPR podziękowali „młodzi ratownicy”

4 listopada 2021

Za bezinteresowną pomoc od uczniów ze Stanowic

3 listopada 2021

Premier: Nie każdy zdolny jest unieść taką odpowiedzialność

3 listopada 2021

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020