Start Aktualności Policjanci - mistrzowie sztuk walki uczą ratowników odpierania ataków

Policjanci - mistrzowie sztuk walki uczą ratowników odpierania ataków

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 21 października 2021

Policyjni instruktorzy - medalista mistrzostw Europy w judo i medalista mistrzostw Świata i Europy w Ju-Jitsu - szkolią ratowników medycznych, jak chronić się przed agresywnym napastnikiem w ambulansie. Agresja wobec ratowników medycznych jest coraz większym problemem. Zarówno ta fizyczna, jak i słowna. Poza opanowaniem wiedzy medycznej ratownicy doskonalą swoje umiejętności z samoobrony.

Pomysłodawcami takiej formy szkolenia są komisarz Stanisław Stachowiak i młodszy aspirant Grzegorz Mecner, funkcjonariusze Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, którzy – jako ratownicy medyczni – pełnią dyżury również w Wojewódzkim Pogotowiu Ratunkowym w Katowicach i Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu. Niechęć wobec ratowników medycznych wyczuwalna jest często już od pierwszego momentu, kiedy przyjeżdżamy na miejsce zdarzenia. Zaczynają się pretensje, nierzadko groźby – mówi Stachowiak. Musimy odpowiednio zdystansować się, ocenić sytuację na ile ludzie mogą przejść od słów do czynów.

Agresja słowna to coraz częstszy problem – przyznaje Michał Kucap, pełnomocnik dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. O ile czynne napaści na ratowników, podczas których musi interweniować policja, odnotowujemy mniej więcej raz na dwa, trzy tygodnie, o tyle z agresją słowną mamy do czynienia niemal codziennie. Zwłaszcza w dużych miastach, gdzie rodziny pacjentów bywają bardzo roszczeniowe.

Napaści na medyków, którzy wzywani są do pomocy, budzą zdziwienie reszty społeczeństwa. Dr Wojciech Sołtys, kierownik Oddziału Psychiatrii Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 4 w Bytomiu tłumaczy, że to często odreagowanie silnego stresu i nagromadzonej frustracji. Ratownikom obrywa się za wszystkie stereotypu dotyczące ochrony zdrowia – mówi dr Sołtys. Karetka wzywana jest najczęściej do stanów ostrych. Ludzie oczekują, że ratownicy przyjadą natychmiast, przywiozą czarodziejską różdżkę i ból minie za jej dotknięciem. Tymczasem okazuje się, że stan chorego się pogarsza i trzeba go przewieźć do szpitala. Psychiatra przestrzega jednak przed wchodzeniem w dyskusje i odpieraniem słownych ataków. Nie da się zgasić ognia za pomocą oliwy. Jeśli rozpoznamy agresję pacjenta jako po prostu jeden z objawów choroby, łatwiej będzie nam sobie z nią poradzić.

Wśród pacjentów karetek zdarzają się osoby z chorobami psychicznymi. Przewóz takiego pacjenta zazwyczaj odbywa się pod nadzorem funkcjonariuszy policji. Duży odsetek pasażerów ambulansów stanowią jednak ludzie, którzy stają się agresywni dopiero w trakcie transportu. Często są to pacjenci pod wpływem alkoholu albo innych środków psychoaktywnych, co sprawia, że są nieprzewidywalni. Ich zachowanie niejednokrotnie zagraża życiu i zdrowiu załogi karetki - podkreśla mł. asp. Grzegorz Mecner.

Tym bardziej, że fizyczny atak na zespół ratownictwa medycznego ma miejsce w ambulansie, który jest w drodze do szpitala. Kierujący karetką jest w niebezpieczeństwie, może nie zapanować nad kierownicą.

Dobry ratownik to żywy ratownik. Choć napastnik potrzebuje pomocy medycznej, w sytuacji agresji ratownicy mają prawo opuścić ambulans.

Już samo podejmowanie czynności medycznych w trakcie transportu pacjenta jest sytuacją stresującą. Tu liczy się opanowanie i umiejętności medyków. Niestety, często ratując komuś życie, muszą się przed nim bronić – mówi komisarz Stanisław Stachowiak. Dlatego zaprosiliśmy do udziału w szkoleniach naszych instruktorów taktyk i technik interwencji.

To:

- aspirant sztabowy Piotr Kamrowski z Wydziału Doboru i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, judoka, medalista mistrzostw Europy, olimpijczyk z Barcelony 1992 i Atlanty 1996;

- sierżant sztabowy Rafał Riss, instruktor taktyki i techniki interwencji Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, zawodnik Ju-Jitsu, mistrz Polski, medalista mistrzostw świata i Europy oraz Igrzysk Sportów Nieolimpijskich World Games.

Szkolenie obejmuje krótki wykład teoretyczny oraz przede wszystkim zajęcia praktyczne w ambulansie, czyli: odpieranie ataku agresywnego pacjenta, przytrzymanie agresywnego pacjenta, stosowanie pozycji i zasłon przed atakiem, opuszczenie karetki jako element obrony przed agresywnym pacjentem.

GALERIA (zdjęć: 21)

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Białostockie Pogotowie dziękuje za....

4 sierpnia 2022

Za pomoc w organizacji pielgrzymki

28 lipca 2022

Od Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

28 lipca 2022

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa dziękuje za pomoc...

4 lipca 2022

Proboszcz chorzowskiej parafii dziękuje Arturowi Żurkowi...

4 lipca 2022

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022