Start Aktualności Wspólne ćwiczenia górskich i medycznych ratowników

Wspólne ćwiczenia górskich i medycznych ratowników

IW

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 6 lipca 2021

Fot.: IW

Ratownicy Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu oraz Grupy Jurajskiej Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego przygotowują się do sezonu turystycznego na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Podczas cyklicznych ćwiczeń wymieniają się doświadczeniami, by w razie wypadku szybko i bezpiecznie przetransportować rannego do szpitala.

Sezon turystyczny dopiero się rozpoczyna, a my już zanotowaliśmy zdecydowany wzrost wypadków względem zeszłego roku. Możemy przypuszczać, że do października czeka nas intensywna praca – mówi Robert Pilarczyk, naczelnik Grupy Jurajskiej GOPR.

Najczęściej ratownicy górscy wzywani są na pomoc do urazów kończyn: skręconych stawów skokowych, kolanowych, przeciążonych mięśni. W większości przypadków działania kończą się przekazaniem poszkodowanych zespołowi Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Jednak, kiedy poszkodowany jest unieruchomiony, nie może samodzielnie się poruszać, ratownicy medyczni muszą dostać się do niego jak najszybciej, z użyciem sprzętu, którego nie używają na co dzień. Dzięki takim ćwiczeniom oswajamy się z nim –  mówi Łukasz Pach, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Te umiejętności możemy też wykorzystać w terenie miejskim, w trakcie interwencji, które zdarzają się w nietypowych miejscach.

Potrzebujemy kolegów z pogotowia także podczas akcji poszukiwawczych – dodaje Robert Pilarczyk. Po odnalezieniu zaginionego bardzo ważne jest zapewnienie mu pełnej opieki medycznej.

Wspólne ćwiczenia ratowników górskich i medycznych to efekt porozumienia, jakie placówki zawarły w kwietniu tego roku. Wymieniają się doświadczeniami. Ratownicy WPR Katowice i RPR Sosnowiec prowadzą warsztaty medyczne, a ratownicy Grupy Jurajskiej GOPR – zajęcia sprawnościowe w terenie.

Chodzi też o to, żeby ekipy ratunkowe obu instytucji poznały się nawzajem. Wówczas łatwiej się porozumieć i pracować, a bezpośrednio przekłada się na komfort poszkodowanych i szybkość działania  – tłumaczy Robert Pilarczyk.

Jura Krakowsko-Częstochowska jest obszarem interwencji pogotowia z Sosnowca. Prawdziwym sprawdzianem współpracy górskich i medycznych ratowników była druga i trzecia fala pandemii SARS-CoV-2. Mogliśmy liczyć na pomoc naszych kolegów z Grupy Jurajskiej GOPR – mówi Klaudiusz Nadolny, p.o. dyrektora Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu. Kiedy nasze zespoły były zajęte, ratownicy górscy wyjeżdżali do interwencji medycznych. W przyszłości ta współpraca będzie łatwiejsza, bo planujemy, by nasz zespół z Kroczyc przeniósł się do siedziby Grupy Jurajskiej GOPR.

GALERIA (zdjęć: 39)
czytaj też:

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023