SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 22 czerwca 2021
Fot.: WPR
„Wyniki badań: Szczepionka Pfizer w 96% zapobiega hospitalizacji z powodu wariantu Delta () SARS-CoV-2; a AstraZeneca w 92%. Analiza objęła 14 019 przypadków wariantu Delta. Szczepionki są najważniejszym narzędziem, jakie mamy w walce z #COVID-19” – podał we wtorek (22 czerwca) na Twitterze Grzegorz Cessak, prezes URLP.
Nieco wcześniej rzecznik Ministerstwa Zdrowia poinformował, że dotychczas w Polsce wykryto 90 przypadków zakażenia się tym wariantem (zwanym wcześniej indyjskim) SARS-CoV-2. W związku z tym, że on wywołuje nowe zakażenia w Wielkiej Brytanii, to rząd polski nie wyklucza wprowadzenia „nieco większych obostrzeń” dla osób przylatujących z Wielkiej Brytanii.
Wariant Delta (w naukowej nomenklaturze - wariant B.1.617.2) został po raz pierwszy zidentyfikowany w Indiach w październiku 2020 r. i oznaczony jako wariant wzbudzający obawy Światowej Organizacji Zdrowia ze względu na jego zwiększoną agresywność.
Od niedawna w pozanaukowej narracji używa się, według zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, greckich liter na oznaczanie wariantów SARS-CoV-2. Ma to ułatwić m.in. zapamiętywanie nazw wirusów. Na razie cztery pierwsze zajęte są na oznaczenie najgroźniejszych odmian. Brytyjski wariant należy określać jako ALFA (α), południowoafrykański – jako BETA (β), brazylijski wariant – jako GAMMA (γ) i indyjski jako DELTA (δ). Grecki alfabet ma 24 litery, ale już zmutowany Delta występuje jako Delta+.
W Polsce wykonano dotąd blisko 26,7 mln szczepień przeciw COVID-19. W pełni zaszczepionych jest ponad 11,3 mln osób – podano we wtorek w rządowym serwisie gov.pl.
29 maja 2023
29 maja 2023
29 maja 2023