Start Aktualności O tym eksperci mówili podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

O tym eksperci mówili podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 18 czerwca 2021

Fot.: PTWP

Debaty kongresowe przeprowadzono w formule hybrydowej.

200 prelegentów VI Kongresu Wyzwań Medycznych (Katowice, 14-16 czerwca), znaczących osobistości z branży medycznej i zdrowia publicznego nie tylko oceniało to, co zrobiono w zwalczaniu epidemii dotychczas, ale także radziło, co należy uczynić, by zminimalizować skutki kolejnej fali. Nie ma ekspertów, którzy uważaliby, że epidemia to przeszłość. Nadciąga IV fala i co?

Kardiolog ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Paweł Buszman:

– Pandemia w bezlitosny sposób obnażyła, między innymi nie tylko ogromną skalę niedofinansowania naszej opieki zdrowotnej, ale także jej zupełnie nieprzystosowaną do obecnych potrzeb strukturę.

Prezes Polskiego Towarzystwa Zdrowia Publicznego prof. Andrzej Fal:

– Badania przeprowadzone w Europie dowodzą, że pandemia COVID-19 na tyle nas zatrwożyła, że dzisiaj jesteśmy znaczne bardziej skłonni – niż przed 2020 r. – dopłacać na zdrowie, np. w ramach dodatkowego ubezpieczenia.

Dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak:

– Lekarze z WIM uczestniczyli w misji medycznej we Włoszech. Tam w szczycie pandemii lekarze rodzinni stanowili jedno z ważniejszych ogniw walki z pandemią. W przeciwieństwie do polskich rozwiązań, włoscy lekarze POZ po teleporadę sięgali w wyjątkowych sytuacjach.

B. prezes NFZ, poseł Andrzej Sośnierz:
– Dotychczasowy system kierowania ochroną zdrowia w czasie epidemii nie sprawdził się, dlatego trzeba go tak reformować, aby był zdecydowanie bardziej reaktywny.

To się pacjentom nie podobało
– Liczba skarg i zastrzeżeń kierowanych podczas pandemii (kierowanych do Biura Rzecznika Praw Pacjenta) była znacznie większa niż w latach poprzednich. W 2019 r. mieliśmy 66 tys. zgłoszeń telefonicznych, podczas gdy w pandemicznym roku 2020 było ich już 110 tys. To wzrost aż o 40 proc. – informował podczas kongresu Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta. – Pandemia w wyraźny sposób odbiła się na dostępności świadczeń zdrowotnych, co znalazło odzwierciedlenie w licznych skargach pacjentów.

Zaskakująca była duża liczba zgłoszeń dotyczących podstawowej opieki zdrowotnej. Przed pandemią najwięcej skarg pacjentów związanych było z lecznictwem szpitalnym. Tymczasem w 2020 r. największa liczba skarg pacjentów odnosiła się do POZ.

Oni na epidemii… skorzystali
Prezes Zakład Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska, uważa, że czas pandemii został „znakomicie wykorzystany" dla postępu informatyzacji i wynikającej z tego optymalizacji kosztów, a pandemia wywarła wpływ na system emerytalny.

– Wysoka liczba zgonów wpłynęła na skrócenie średniego trwania życia – to jeden z czynników mających wpływ na wysokość emerytury – a w efekcie nieco wyższe świadczenia dla emerytów.

W ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych odbyła się także debata poświęcona skutecznej profilaktyce oraz zwiększeniu dostępu do szczepień w całej populacji. – Szczepienie przeciw grypie jest idealnym szczepieniem, które mogłoby być wykonywane w warunkach aptecznych.

– W krajach, w których wprowadzono szczepienia apteczne, w ogóle wzrosła wyszczepialność i więcej osób szczepi się w innych podmiotach – powiedział prof. Adam Antczak, prorektor ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W debacie dotyczącej onkologii w Polsce uczestniczył m.in. wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski, który przyznał podczas Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, że pandemia spowodowała ograniczenie liczby wykonywanych świadczeń również w onkologii.

– Najwięcej straciliśmy w obszarze wczesnej diagnostyki, wczesnego wykrywania. Staramy się narzędziami systemowymi nadrabiać te świadczenia – mówił wiceminister. Podkreślał także, że Krajowa Sieć Onkologiczna, to nie odpowiedź na pandemię, ponieważ te działania zostały rozpoczęte jeszcze przed jej wybuchem.

Temat wieczny – wynagrodzenia dla medyków
Podczas sesji VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych pt.: „Wynagrodzenia w ochronie zdrowia" do jej gości dotarła informacja o odrzuceniu przez Sejm poprawki do ustawy o ustalaniu minimalnych wynagrodzeń pracowników medycznych.

– To wbicie w ziemię. 30 lat zajmuję się działaniem na rzecz poprawy warunków wynagradzania grupy zawodowej lekarskiej i właściwie znaleźliśmy się w punkcie wyjścia – skomentował Krzysztof Bukiel, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Do sytuacji związanej z malejącą liczbą wykwalifikowanych pielęgniarek odniosła się Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek:

– Nie będzie zdrowia obywateli, jeśli nie będziemy mieli wystarczającej liczby kadr medycznych. – Po większym zainteresowaniu młodych ludzi studiami pielęgniarskimi w latach 2016-2017, doszło do tąpnięcia. Nie ma też chętnych do podjęcia pracy w zawodzie - na przełomie lat 2020/2021 wydano 5600 praw do wykonywania zawodu, ale de facto podjęło pracę zaledwie 2300 osób. Umiera 1200 pielęgniarek corocznie i wyliczyliśmy, 5 lat do tyłu, że średnia wieku umieralności pielęgniarek i położnych to 62 lata. Czyli jest nadumieralność pielęgniarek w stosunku do populacji polskiej kobiet. To też świadczy o tym, że przepracowanie i warunki pracy jednak powodują tę nadumieralność. Jest się o co martwić.

Czym będziemy martwić się jesienią 2021 r.

VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych odbył w formule hybrydowej. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca m.in. magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020