Start Aktualności Oferta dla palaczy – zbadaj swoje płuca, przystąp do badania

Oferta dla palaczy – zbadaj swoje płuca, przystąp do badania

WPR

DLA PACJENTÓW | 16 czerwca 2021

Fot.: Andrzej Bęben

Najwięcej przebadanych zostanie w województwach śląskim i mazowieckim.

Jeśli jesteś w grupie szczególnego ryzyka wystąpienia raka płuc, to możesz zgłosić się na specjalistyczne badania przesiewowe. Zakłada się, że w (zaplanowanym na 3 lata) programie co najmniej 15 tys. palaczy i b. palaczy zostanie profilaktycznie zdiagnozowanych. Wykonanych zostanie co najmniej 55 tys. badań niskodawkowej tomografii.

 Badania obejmują całą Polskę. Prawdopodobnie objętych zostanie nim ok. 18 tys. osób, którym wykona się ponad 60 tys. badań tomograficznych.

– Głównym zadaniem programu jest wczesne wykrycie raka płuca u osób z grupy ryzyka za pomocą badań niskodawkowej tomografii komputerowej, która jest metodą o udowodnionej w badaniach klinicznych skuteczności. W zależności od wyniku pierwszego badania kolejne mogą być zaplanowane za rok, pół roku lub trzy miesiące. Szacujemy, że 5-7 proc. badanych będzie skierowanych do pogłębionej, szybkiej diagnostyki — prognozuje prof. Mariusz Adamek z Katedry i Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

To, jak mówi profesor, zaledwie 0,9 proc. populacji, która powinna być poddana takim badaniom. Oczywiście to w naszych warunkach czysta teoria. 

W ramach programu w makroregionie śląskim będzie przebadanych ponad 4 tys. osób, którym zostanie wykonanych 11 tys. badań TK.

Cel tego programu jest jasny: doprowadzenie do do sytuacji, w której można byłoby wykryć nowotwór złośliwy w pierwszym lub drugim stadium zaawansowania klinicznego, co daje pacjentowi szansę na radykalny zbieg operacyjny i wyzdrowienie.

Tymczasem w Polsce 5-letnie przeżycie pacjenta sięga zaledwie 13 procent! Ten dramatyczny wskaźnik trzeba zdecydowanie zmienić, by dojść do wyników zbliżonych do raka piersi, w którym przeżycie 5-letnie pacjentek wynosi ok. 80 proc.

W Polsce rak płuca rozpoznaje się u około 14,6 tys. mężczyzn i u około 7 tys. kobiet, co stanowi 19 proc. i 9 proc. wszystkich zachorowań na nowotwory odpowiednio u mężczyzn i kobiet.

Do badań kwalifikują się osoby:
• w wieku 55 - 74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat (1 paczka papierosów w ciągu dnia),
• w wieku 50 - 74 lat z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat u których stwierdza się jeden z czynników ryzyka: ekspozycja zawodowa na krzemionkę, beryl, nikiel, chrom, kadm, azbest, związki arsenu, spaliny

silników diesla, dym ze spalania węgla kamiennego, sadza, ekspozycją na radon, indywidualną historią zachorowań na raka: przebyty rak płuca, w wywiadzie chłoniak, z rakiem płuca w wywiadzie u krewnych pierwszego stopnia oraz historią chorób płuc: przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) lub włóknienie płuc.

 Zainteresowani badaniami, mieszkańcy województwa śląskiego, mogą zgłaszać się do Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 1 w Zabrzu. Wystarczy zadzwonić pod numer: 534 433 663 lub 7333 120 778.

 

Więcej o programie można wyczytać w tym miejscu.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022