Start Aktualności MĘŻNI DUCHEM - nagrody WIM dla ratujących życie

MĘŻNI DUCHEM - nagrody WIM dla ratujących życie

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 15 czerwca 2021

Fot.: PTWP

W kategorii indywidualnej Animus Fortis statuetkę otrzymała policjantka sierżant sztabowa Maria Myszakowska-Łyjak.

Dla ratownika - za osobiste męstwo lub dla przedstawiciela instytucji, która znacząco wpłynęła na pozytywne zmiany pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie. W takich kategoriach przyznana została już po raz czwarty Animus Fortis (Mężny Duch), nagroda dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego.

 Nagroda nawiązuje do najlepszych tradycji służb medycznych. Dlatego jest nią miniatura „Pomnika sanitariusza”. Pomnik ten, upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Realizację planów wzniesienia pomnika pokrzyżował wybuch wojny. Kapituła Nagrody Animus Fortis honoruje w ten sposób osoby i instytucje mające szczególny wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych.

W kategorii indywidualnej Animus Fortis
kapituła wyróżniła policjantkę sierżant sztabowa Maria Myszakowska-Łyjak. Za co? W czasie wolnym od służby zauważyła wypadek drogowy, gdzie na łuku drogi doszło do czołowego zderzenia się dwóch pojazdów osobowych Toyota i BMW. Ofiarami wypadku byli m.in. kobieta w ciąży i 3-letni chłopczyk. Policjantka dzięki swojemu doświadczeniu i opanowaniu zdołała udzielić pomocy poszkodowanym. Jednocześnie powiadomiła odpowiednie służby ratowniczych, zabezpieczyła miejsce wypadku i uczestniczące w nim samochody. Maria Myszakowska-Łyjak na co dzień pracuje w Ogniwie Prewencji Komisariatu Policji w Sycowie.

W kategorii instytucjonalnej nagroda Animus Fortis
trafiła do Grupy Ratowniczej Nadzieja. Za co? Trzon grupy stanowią osoby o najwyższych kwalifikacjach, które urodziły się by pomagać: lekarze, ratownicy medyczni, pielęgniarki, psycholodzy, ale również strażacy, funkcjonariusze policji, wojska i służby więziennej. Celem stowarzyszenia jest przede wszystkim świadczenie pomocy medycznej, prowadzenie działań poszukiwawczych, niesienie pomocy ofiarom katastrof i klęsk żywiołowych oraz rozpowszechnianie idei ratownictwa poprzez prowadzenie działań edukacyjnych z zakresu udzielania pierwszej pomocy zgodnie z mottem Grupy „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek!”. Grupa Nadzieja ma status Ochotniczej Straży Pożarnej.

Kapituła przyznała w tym roku
dwa dyplomy honorowe. W kategorii indywidualnej wyróżniono nim strażaka, ratownika medycznego Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczurowej sierżanta Mateusza Prokopka. Za co? Wracając po zakończonej służbie do domu, na wysokości miejscowości Nowe Brzesko, dostrzegł wypadek drogowy. W zakleszczonym aucie był uwięziony ranny mężczyzna. Sierżant Prokopek natychmiast przystąpił do akcji ratunkowej. Wspólnie ze strażakami wyciągnął rannego z wraku pojazdu. Ratując człowieka, sam został ranny. W roku 2020 uczestniczył kilkukrotnie w akcjach ratowniczych wyróżniając się inicjatywą, zaangażowaniem oraz wzorową postawą.

W kategorii instytucjonalnej honorowy dyplom trafił rządowej Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Za co? Od pierwszych dni pandemii COVID-19 Agencja realizuje zadania związane z zapobieganiem i przeciwdziałaniem jej skutkom. Udostępniania sprzęt medyczny niezbędnydo ratowania ludzkiego życia, prowadzi dystrybucję środków ochrony osobistej, a także organizuje konwoje żywnościowe. Od końca 2020 r. RARS odpowiada za dystrybucję szczepionek przeciw COVID-19. Jednak praca Agencji nie ogranicza się do walki z pandemią. Agencja wspiera także organizacje charytatywne, szkoły, hospicja. Udzielana przez RARS pomoc często wykracza poza granice Polski, obejmując działania międzynarodowe. Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych wypełnia swą misję „Wspieramy ludność, gospodarkę i państwo w sytuacjach kryzysowych”.

Patronat honorowy nad IV edycją
nagrody Animus Fortis, zgodnie z tradycją, objął premier. Mateusz Morawiecki w liście do nagrodzonych napisał m.in.: „Służby ratownicze pełnią w społeczeństwie szczególną rolę. Reagują w sytuacjach, w których często pozostajemy bezradni, zdani na innych. Są to często sytuacje dramatyczne i ryzykowne. Dlatego warto przypominać o codziennej pracy ludzi, którzy na co dzień dbają o nasze bezpieczeństwo. Nagroda ustanowiona przez kierownictwo Wojskowego Instytutu Medycznego honoruje tych, którzy mają wpływ na pozytywne zmiany oraz kształtowanie wizerunku służb ratowniczych. Nawiązuje do najlepszych tradycji zespołów medycznych - jest miniaturą "Pomnika sanitariusza", który miał stanąć przed II wojną światową w warszawie i upamiętnić medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości".

Nagrody wręczył, podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych, gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020