Start Aktualności Ochrona zdrowia przeżyła epidemię, gorzej znieśli ją pacjenci

Ochrona zdrowia przeżyła epidemię, gorzej znieśli ją pacjenci

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 14 czerwca 2021

Fot.: Andrzej Bęben

System ochrony zdrowia w Polsce - czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?

W rankingu Bloomberga z 25 maja br. (Bloomberg’s Covid Resilience Ranking) oceniającego, jak 53 kraje świata radzą sobie z pandemią COVID-19, Polska znalazła się na 39. miejsce. To awans o 13 pozycji w porównaniu z poprzednim zestawieniem. O tym, jak sobie radzimy z epidemią była mowa na otwarciu (14 czerwca) Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

 Byliśmy tam. Bez dwóch zdań: choć najważniejsza sesja imprezy organizowanej przez miesięcznik „Rynek Zdrowia” i portal rynekzdrowia.pl była po raz pierwszy od dwóch lat zorganizowana w normalnej konwencji, a nie – jak ubiegłoroczna onlajnowej – to… To do stanu przedepidemicznego jeszcze jest daleko.

Największa sala Międzynarodowego Centrum Kongresowego. Kilkaset miejsc. Co drugi fotel z kartą z napisem, by nie zajmować miejsca. Obserwatorów dwudziestu, może ciut więcej. Czworo panelistów na scenie. Ośmioro przed kamerkami internetowymi. Przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia nie było. A temat inauguracyjnej debaty, zdaje się, powinien skłonić kogoś z resortu do udziału w tej sesji. „System ochrony zdrowia w Polsce - czy zdał najtrudniejszy egzamin? Co przyniesie przyszłość?”. Taki był jej wywoławczy temat.

 Zachwytu nie było. Wachlarz od totalnej krytyki po dostrzeżenie, że jednak coś w tej polityce przeciwepidemicznej pozytywnego było.

W opinii posła Andrzeja Sośnierza, b. prezesa NFZ, państwo jako takie nie zdało egzaminu. Zamiast zwalczać epidemię, broniło się przed nią. I zamiast uczyć się na błędach, wciąż popełnia takie same. Może przez posła przemawiało to, że rząd nie uwzględnił jego planu walki z epidemią? Przypomnijmy, że oprócz tego, że poseł postulował (gdy jeszcze był w Zjednoczonej Prawicy) powołanie pełnomocnika do walki z epidemią, to głośno krytykował wprowadzenie lockdownu.

 Na drugim końcu „kija oceny” opiniował gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego. Ktoś może powiedzieć, że to wojskowy, więc musi trzymać tzw. rządową linię. Owszem, jak to w piosence: „żołnierz nie wszystko ci powie…”, ale to nie znaczy, że gen. Gielerak jest z tych, którzy kadzą władzy. Kto zna profesora, ten wie. Zatem generał uważa, że należy docenić to, że na zmagania z epidemią przeznaczono ogromne pieniądze, że akcja szczepień w założeniach była dobrze zaplanowana, a to, że zakłócały jej przebieg różne przerwy w dostawach od producentów i to, że dziś jest więcej szczepionek niż chętnych, to nie jest winą rządu.

Czarną stroną epidemii jest śmierć tysięcy ludzi. Tu sobie trzeba jasno powiedzieć, czego paneliści nie skrywali, że chodzi nie tylko o tych, którzy zmarli przez COVID-19, ale także i tych, którzy odeszli, bo z różnych przyczyn nie doczekali się w porę na pomoc medyczną. Nie ma co udawać, że przez co najmniej rok system ochrony zdrowia był ukierunkowany na pomoc medyczną dla zarażonych SARS-CoV-2.

A teraz kilka cytatów z wypowiedzi ekspertów.

– Pandemia w bezlitosny sposób obnażyła, między innymi nie tylko ogromną skalę niedofinansowania naszej opieki zdrowotnej, ale także jej zupełnie nieprzystosowaną do obecnych potrzeb strukturę. Padł mit, że mamy za dużo łóżek szpitalnych. Problem w tym, że mamy zdecydowanie za mało miejsc z ramach opieki długoterminowej. Można powiedzieć, że system ochrony zdrowia przetrwał dotychczasową pandemię, ale nie przetrwali pacjenci– uważa kardiolog prof. Paweł Buszman z Katedry i Zakładu Epidemiologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

– Polskie państwo nie zdało egzaminu, nie potrafiło obronić Polaków przed tak wielką liczbą zgonów, działano na oślep, na wyczucie, jedynie akcja szczepień przebiega nie najgorzej, choć chcielibyśmy, by było ich więcej – mówił Andrzej Sośnierz.

– W 2020 r., w porównaniu z 2019 r., o 40 proc. zwiększyła się liczba skarg, zastrzeżeń i próśb o pomoc, kierowanych przez pacjentów do tej instytucji. Ten duży skok zgłoszeń pokazuje, że pandemia wyraźnie odbiła się na dostępności do świadczeń zdrowotnych – relacjonował Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta .

– Wysoka liczba zgonów wpłynęła na skrócenie średniego trwania życia – to jeden z czynników mających wpływ na wysokość emerytury – a w efekcie nieco wyższe świadczenia dla emerytów – poinformowała prof. Gertuda Uścińska, prezes ZUS.

Zgodnie z tradycją po zakończonym Kongresie do odpowiednich instytucji, w tym Ministerstwa Zdrowia, skierowane zostaną wnioski i sugestie. Czy adresaci z nich skorzystają?

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020