Start Aktualności W sosnowieckim Centrum Pediatrii pacjentów witają... roboty

W sosnowieckim Centrum Pediatrii pacjentów witają... roboty

WPR

DLA PACJENTÓW | 10 czerwca 2021

Fot.: WPR

Robot dla dziecka miły jest!

Od czwartku (10 czerwca) marszałkowskie Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu jest zrobotyzowane. Roboty są humanoidalne i są pomocnikami personelu medycznego w tej placówce.

Robotów jest sześć. To modele robotów humanoidalnych – recepcyjne, inspekcyjne i edukacyjne – po dwie sztuki. Powitają dzieci wchodzące do szpitala, zmierzą temperaturę, jak trzeba, to poćwiczą z pacjentami, mogą też opowiedzieć dowcip czy bajkę. A ponadto potrafią przypomnieć, że trzeba przyjąć lek i nawet poinstruować, jak należy używać danych medykamenty.

W jednym zdaniu: roboty Nao, Sanbot i Pepper mają wspierać w pracy personel szpitala.

– Nastawienie dziecka do terapii jest kluczowe, a nasze roboty są efektowne, przyjazne i mają wiele ciekawych funkcji, dlatego z pewnością będą cieszyć i bawić naszych małych pacjentów i oswajać ich ze szpitalem. Pozyskanie robotów to kolejny etap wprowadzania w naszym szpitalu nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Podążamy za zmianami technologicznymi i dostosowujemy je do potrzeb naszego szpitala i jego pacjentów – mówi dr Andrzej Siwiec, prezes Centrum Pediatrii im. Jana Pawła II w Sosnowcu.

Roboty recepcyjne (Pepeery) będą pełnić służbę przy wejściu głównym do szpitala. Zadaniem pierwszego będzie pomiar temperatury pacjentów. Pepper będzie również udzielał informacji o usługach szpitala, godzinach przyjęć czy numerach telefonu w szpitalu. Drugi z tych robotów będzie pełnił rolę nawigatora. W oparciu o zainstalowane mapy szpitala skieruje pacjentów do punktu docelowego.

Roboty inspekcyjne (Sanboty), dzięki zainstalowanym aplikacjom i plikom wideo, będą mogły z kolei udzielać pacjentom podstawowych e-porad. Będą też pełniły rolę asystentów pacjentów oraz personelu medycznego - będą przemieszczać się do poszczególnych miejsc w szpitalu, przekazując niezbędne informacje czy zalecenia, bez konieczności kontaktu międzyludzkiego.

Roboty edukacyjne (Nao) to jedyne w tym zestawieniu roboty chodzące. Zakres ruchu pozwala na ich zaprogramowanie w taki sposób, by mogły ćwiczyć z pacjentami podczas zajęć rehabilitacyjnych. Dzięki funkcjom naśladowania dzięków, wypowiadania sylab i słów świetnie sprawdzą się przy korekcji wad wymowy. Roboty Nao będą więc uzupełnieniem i wsparciem zespołu fizjoterapeutów pracujących w szpitalu.

Przygotowanie robotów do funkcjonowania w szpitalu było dużym wyzwaniem i wymagało sporo pracy.

- Jak dotąd nie tworzyliśmy tak rozbudowanych rozwiązań dla placówek medycznych. Samo programowanie robotów zajęło nam 2 miesiące. Proces uczenia się robotów ma charakter ciągły, dlatego będziemy je na bieżąco aktualizować i udoskonalać, by dobrze funkcjonowały w szpitalu i wspierały małych pacjentów - mówi Łukasz Dudek z Weegree,  firmy, która dostarczyła urządzenia do Centrum

W Europie liderem wykorzystującym roboty humanoidalne w branży medycznej, głównie w domach pomocy społecznej, jest Belgia. Urządzenia takie działają także w Niemczech i Holandii. W Polsce z tej technologii korzystają m. in. niektóre banki, biura itp. W branży medycznej Centrum Pediatrii jest w Polsce jedną z pierwszych placówek korzystających z takich technologii.

Roboty są widoczną cześcią inwestycji w infrastrukturę infromatyczną Centrum. Całość kosztowała ok. 890 tys. zł, z czego nieco mniej niż połowa to koszt samych robotów. Inwestycję sfinansowano z fudnuszy unijnych, wsparcia Urzędu Marszałkowskiego Wojwództwa Śląskiego i własnych zasobów szpitala (rok 2020 zakończył z niewielkim plusem na koncie).

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020