Start Aktualności Od 1 lipca będą unijne certyfikaty COVID-19

Od 1 lipca będą unijne certyfikaty COVID-19

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 1 czerwca 2021

Formalnie to, co nazywa się potocznie paszportami covidowymi, a urzędowo nosi miano certyfikatów COVID-19, miało w całej Unii Europejskiej zaistnieć pod koniec czerwca. We wtorek (1 czerwca) minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że stanie się nieco później.

Unijny Certyfikat COVID (UCC) to elektroniczne zaświadczenie, które, w myśl założeń Komisji Europejskiej, ma ułatwić bezpieczne i swobodne przemieszczanie się pomiędzy krajami unijnymi w czasie pandemii.

Jest to elektroniczne poświadczenie, że dana osoba została w pełni zaszczepiona lub też ma negatywny wynik w teście na obecność SARS-CoV-2, albo ma status ozdrowieńca. Komisja Europejska podała we wtorek, że siedem państw UE (Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja, Chorwacja i Polska) zdecydowało o połączeniu się z unijnym systemem informatycznym weryfikującym certyfikaty COVID i rozpoczęło ich wydawanie.

– Bardzo ważne jest to, że formalny start tego systemu nastąpi 1 lipca. Wtedy to wszystkie kraje będą uznawały nawzajem ten standard i również będzie od tego momentu obowiązywało rozporządzenie unijne – mówił minister Niedzielski.

Certyfikaty są zasadniczo elektroniczne, a kody QR można pobrać Internetowego Konta Pacjenta.

Dla tych, którzy jeszcze nie aktywowali IKP, pracownicy medyczni, mający dostęp do aplikacji gabinet.gov.pl, będą mogli wydrukować taki dokument-potwierdzenie.

Paszporty covidowe nie są z radością przyjmowane przez wszystkich.

Dla znaczącej części społeczeństwa są/będą ułatwieniem w podróżach zagranicznych, wręcz przepustką do komunikacji lotniczej. Nie brakuje twierdzących, że ten dokument łamie prawa obywatelskie. Szczegóły techniczne funkcjonowania UCC nie są jeszcze znane.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020