Start Aktualności „Be fast. Strata czasu, to strata mózgu”

„Be fast. Strata czasu, to strata mózgu”

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA LEKARZY | 26 maja 2021

Fot.: PS

To nazwa kampanii adresowanej do ratowników medycznych, pielęgniarek, dyspozytorów medycznych i operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego. W czasie epidemii spadła liczba przyjęć pacjentów na oddziały udarowe. Znaczy się: udarów jest mniej? Nie. Mniej jest zgłoszeń na 112 lub 999.

 Udar mózgu jest trzecią przyczyną najczęstszych zgonów.

– Co roku odnotowujemy 70-80 tys. udarów mózgu. 30 tys. osób umiera – udar jest trzecią przyczyną zgonów. Udar niedokrwienny mózgu to aż 80 proc. wszystkich udarów, ich liczba wzrasta wraz z wiekiem. Od 55. roku życia co 10 lat ryzyko udaru mózgu wzrasta dwukrotnie. Udar jest jedną z głównych przyczyn trwałego kalectwa, co powoduje, że coraz więcej pieniędzy jest wydawanych na leczenie, rehabilitację, a także na świadczenia rentowe. Szacunkowo w Polsce to około 1,4 mld zł rocznie – wyjaśnia prof. dr. hab. n. med. Krzysztof Ziaja, kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Ogólnej, Naczyń, Angiologii i Flebologii Wydziału Lekarskiego w Katowicach Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.

Zgodnie z szacunkami, aż 30 proc. osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, a 20 proc. chorych, którzy doświadczają ostrej fazy choroby, wymaga później stałej opieki.

W leczeniu udarów zasada jest prosta: im później jest ono rozpoczęte, tym mniejsza będzie jego skuteczność.

Ogromną wagę w dążeniu do jak najwyższej skuteczności ma prenotyfikacja, czyli powiadomienie przez ZRM bezpośrednio oddziału udarowego jeszcze w drodze doń z pacjentem. Daje ono szansę na zweryfikowanie rozpoznania, optymalne przygotowanie się zespołu oddziału udarowego do przyjęcia pacjenta i jego kwalifikacji do trombolizy/trombektomii...

„Ostra faza udarów mózgu. Jak ratować pacjentów?” - to szkolenia e-learningowe zorganizowane przez Centrum Szkolenia Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowe w Katowicach oraz Instytut Komunikacji Zdrowotnej. Ponad 1,2 tys. uczestników mogło pogłębić swoją wiedzę w tzw. temacie. Można było dowiedzieć się więcej o najnowszych wytycznych postępowania w ostrej fazie udaru mózgu, komunikacji z pacjentem, funkcjonowaniu sieci oddziałów udarowych, w których wykonywana jest tromboliza i trombektomia oraz o zasadności stosowania prenotyfikacji.

Kto nie mógł uczestniczyć w szkoleniu, zawsze może poszerzyć wiedzę w trybie indywidualnym. Poniekąd zachęca do tego poniższy filmik.

 

WIDEO WPR
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022