Start Aktualności Wspomnieniowo: błogosławiona pielęgniarka – Hanna Chrzanowska

Wspomnieniowo: błogosławiona pielęgniarka – Hanna Chrzanowska

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 12 maja 2021

O błogosławionej pielęgniarce mówi się, że jest patronką na czas epidemii.

W Polsce dla współczesnych pielęgniarek nadal wzorem jest błogosławiona (w 2018 r.) Hannę Chrzanowską (1902-1973). Uważana jest za prekursorkę pielęgniarstwa rodzinnego, domowego i parafialnego. Niezwykła postać, pionierka pielęgniarstwa społecznego, w pełni oddana cierpiącym chorym.

Już jako osiemnastolatka rozpoczęła kurs dla pielęgniarek, organizowany przez amerykański Czerwony Krzyż. Życiorys Hanny Chrzanowskiej jest wypełniony poświęceniem, opieką nad drugim człowiekiem, zrozumieniem jego postawy w cierpieniu wywołanym chorobą. Jest pełen oddania, bezwarunkowego i całkowitego. Niezwykła postać, swą postawą i słowami dodająca otuchy pielęgniarkom w trudnych chwilach zwątpienia nad łóżkami chorych. Urodzona w Warszawie pielęgniarka była współpracowniczką bp. Karola Wojtyły i wzorem służby chorym.

„Szła do najbiedniejszych, opuszczonych, do starców leżących samotnie w domach, do chorych na syfilis, ludzi ze środowisk zaniedbanych. To były czasy, kiedy służba zdrowia nie była tak rozwinięta. Nie było sióstr środowiskowych ani opiekunek PCK. Nie było opieki domowej nad chorym, niepełnosprawnym czy umierającym – mówi pielęgniarka Helena Matoga, uczennica Hanny wicepostulatorka w jej procesie beatyfikacyjnym” – czytamy w „Gościu Niedzielnym”.

„Za ofiarną pracę na rzecz chorych kształcenie kadr pielęgniarskich, których nie przerwała nawet choroba nowotworowa, otrzymała m.in. Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski papieski order Pro Ecclesia et Pontyfice. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się w 1998 r. w Krakowie. Potwierdzeniem kościelnego dochodzenia był w 2001 r. cud uzdrowienia 66-letniej mieszkanki Krakowa, sparaliżowanej nieprzytomnej po wylewie zawale. Kiedy znajome pielęgniarki rozpoczęły nowennę do sługi Bożej, kobieta w śpiączce miała wizję Hanny, zapewniającej ją, że wszystko dobrze się skończy. Ku zaskoczeniu lekarzy chora wybudziła się, a paraliż całkowicie ustąpił. Ogłoszenie Hanny Chrzanowskiej nową błogosławioną Kościoła nastąpiło 28 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. Dokładnie 45 lat po jej śmierci”...

Po wojnie, w kwietniu 1945 r. rozpoczęła pracę w Uniwersyteckiej Szkole Pielęgniarek i Higienistek w Krakowie, gdzie kierowała działem pielęgniarstwa społecznego. W Stanach Zjednoczonych zapoznała się z metodami pracy tamtejszych pielęgniarek szpitalnych i społecznych, by zdobytą wiedzę wykorzystać w tworzeniu struktur pielęgniarstwa społecznego w Polsce.

We wrześniu 1957 roku objęła stanowisko dyrektorki Szkoły Pielęgniarstwa Psychiatrycznego w Kobierzynie. Niespodziewana likwidacja szkoły skutkowała przejściem Chrzanowskiej na wcześniejszą emeryturę, ale nie był to czas bezczynny. Hanna rozpoczęła pracę nad podręcznikiem dla pielęgniarek pracujących poza szpitalem, jednocześnie organizując opiekę nad obłożnie chorymi samotnymi i opuszczonymi w oparciu o sieć duszpasterstwa parafialnego.

Jak informuje opoka.news „Relikwie błogosławionej znajdują się w każdym województwie w Polsce, a także w 10 państwach na całym świecie (Włochy, Stany Zjednoczone, Filipiny, Rosja, Brazylia, Tanzania, Madagaskar, Kuba, Ukraina i Burkina Faso)”. Hanna Chrzanowska jest patronką wielu szkół oraz placówek o charakterze opiekuńczym. Już w 1976 roku jej imię nosiła szkoła medyczna w Ostrowie Wielkopolskim, obecnie Medyczne Studium Zawodowe.

O błogosławionej pielęgniarce mówi się, że jest patronką na czas epidemii. Może dlatego, że sama przeżyła dwie epidemie. W 1914 r., gdy miała 12 lat, zachorowała na czerwonkę. Zaś podczas epidemii choroby Heinego-Medina w latach 50., kiedy była wicedyrektorką szkoły pielęgniarskiej, szczególnie troszczyła się o młode pielęgniarki, które zostały zwerbowane do szpitala w dniu otrzymania dyplomu. Matką Teresą dla Krakowa nazwał Hannę Chrzanowską kard. Stanisław Dziwisz. „Jej ogromne poświęcenie dla chorych wynikało nie tylko z tego, że była pielęgniarką, ale przede wszystkim z głębokiego życia wewnętrznego”.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Białostockie Pogotowie dziękuje za....

4 sierpnia 2022

Za pomoc w organizacji pielgrzymki

28 lipca 2022

Od Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

28 lipca 2022

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa dziękuje za pomoc...

4 lipca 2022

Proboszcz chorzowskiej parafii dziękuje Arturowi Żurkowi...

4 lipca 2022

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022