Start Aktualności Oksygenacja pozaustrojowa – procedurą, która ratuje życie

Oksygenacja pozaustrojowa – procedurą, która ratuje życie

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 5 maja 2021

Fot.: pixabay.com

W 2020 r. mieliśmy w Polsce 47 sztuk ECMO.

ECMO czyli Extra Corporeal Membrane Oxygenation jest techniką pozaustrojowego utlenowania krwi. To pozaustrojowy układ zawierający pompę oraz oksygenator, pozwalający zastąpić przez pewien czas pracę płuc i/lub serca. Zastosowanie tego urządzenia samo w sobie nie leczy niewydolnego narządu ale daje czas potrzebny do wyzdrowienia.

Technika ECMO jest bardzo inwazyjną i ryzykowną terapią i powinna być rozważona wobec wyczerpania innych sposobów leczenia, takich jak zaawansowane techniki wentylacji, leki wspomagające pracę płuc i serca, gazy wpływające na krążenie płucne czy zmiany ułożenia chorego.

ECMO jest jedynie protezą zastępującą pracę płuc i/lub serca do czasu, aż nastąpi poprawa funkcji tych narządów, pozwalająca na ich samodzielną pracę. Stąd podstawowym kryterium, jakie decyduje o zastosowaniu ECMO jest potencjalna odwracalność procesu, który doprowadził do niewydolności płuc lub serca.

Czas wspomagania może być bardzo różny i wahać się od kilku dni (np. przy ogłuszonym mięśniu sercowym wskutek zawału) do kilku tygodni maksymalnie. Z czasem pojawia się coraz więcej powikłań związanych z przewlekłym zastosowaniem układu pozaustrojowego, co ogranicza długość zastosowania takiego wspomagania.

Pacjenci z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów zginą wraz z zakończeniem terapii ECMO. Dla niektórych chorych z niewydolnością serca szansą będzie zastosowanie innych, długoterminowych systemów wspomagania. Dla pacjentów z niewydolnością oddechową nie. Tyle teorii o ECMO.

Technikę tą stosuje się obecnie także w przypadku pacjentów covidowych w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu (SCCS). Na jego Klinicznym Oddziałe Kardioanestezjologii Intensywnej Terapii obecnie leczy się dziewięciu pacjentów.

Przed pandemią, w latach 2008–2018, metodą żylno-żylnego i żylno-tętniczego ECMO leczonych było łącznie 186 pacjentów dorosłych 18 dzieci. SCCS od 2008 r., czyli od czasu pandemii grypy AH1N1, przeprowadziło już ponad 300 terapii ECMO. Przed pandemią urządzenia były używane przede wszystkim w sytuacjach, w których przeprowadzane były przeszczepy serca i/lub płuc.

– To dla chleb powszedni. Prowadzenie pacjenta, rozwiązywanie tysiąca problemów, które pojawiają się w ciągu 3–4 tygodni terapii, to dopiero jest wyzwanie dla zespołu, dla pielęgniarek i dla lekarzy. Żeby mieć dobre wyniki, trzeba mieć doskonały zespół, a wyszkolenie i utrzymanie takiego zespołu kosztuje – podkreśla dr Ewa Trejnowska, specjalistka anestezjologii i intensywnej terapii SCCS.

Jakie są wskazania do zastosowania ECMO?

– Oksygenacja pozaustrojowa jest procedurą, która ratuje życie. Bez względu na to, jakie są wyniki leczenia, które, nawiasem mówiąc nie są w przypadku COVID-19 satysfakcjonujące, kwalifikacja do terapii ma ogromne znaczenie. W przypadku pacjentów chorych na COVID-19 pojawia się więcej trudności niż w przypadku pacjentów z poprzedniej pandemii – grypy AH1N1 – podkreśla dr Trejnowska w rozmowie z Medycyną Praktyczną. – Ok. 80 proc. pacjentów covidowych przechodzi zakażenie bez większych objawów i powikłań. Co najwyżej kaszlą i mają lekko podwyższoną temperaturę. 14 proc. chorujących wymaga wsparcia w szpitalu i tlenoterapii. Z tych 14 proc. pacjentów 5 proc. to krytycznie chorzy, bezpośrednio zagrożeni śmiercią. Obciążeniem, które jest przeciwwskazaniem do stosowania ECMO jest wiek. Są to również inne choroby towarzyszące.

Trzeba podkreślić, że ECMO, zwanych także sztucznymi płucami, używa się u pacjentów, u których zagrożenia życia sięga 80 proc. W 2020 r. mieliśmy ich w Polsce 47 sztuk. Jedno kosztuje ok. 350 tys. zł.

 

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022