Start Aktualności „Pan szczepi. Lżej będzie umierać” - za to można stracić pracę?

„Pan szczepi. Lżej będzie umierać” - za to można stracić pracę?

PAP, WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 29 kwietnia 2021

Fot.: NET

Odradzający szczepienia mogą być ukarani przez pracodawcę, ale....

Zakaz wykonywania zawodu medycznego, to najcięższa z kar, którą można wymierzyć w środowisku zawodowym. Są sytuacje, że za to co robi lekarz, pielęgniarka ratownik itd., kiedy można odpowiadać nie tylko przed samorządem zawodowym, ale i stracić pracę.

Fizjoterapeuta, lekarz czy pielęgniarka, którzy odradzają pacjentom szczepienie się przeciwko koronawirusowi, mogą nie tylko zostać ukarani przez pracodawcę, ale odpowiadać dyscyplinarnie przed swoim samorządem zawodowym - przypomina serwis Prawo.pl.

Z sygnałów, jakie docierają do redakcji Prawo.pl, wynika, że coraz częściej zdarzają się przypadki, gdy pacjenci zamiast odpowiedzi na nurtujące ich pytanie: czy powinni się zaszczepić przeciwko COVID-19, są de facto zniechęcani do szczepień.

Serwis cytuje wypowiedź czytelniczki z Piaseczna, której fizjoterapeuta pytany, czy ma się zaszczepić, stwierdził, że jak chce szybciej umrzeć, to może. Wypowiedź innego czytelnika, który od swojego lekarza pierwszego kontaktu usłyszał: „Niech się pan szczepi. Lżej będzie umierać”.

Według ekspertów, cytowanych przez Prawo.pl, sprawa jest złożona, a wszystko zależy od kontekstu wypowiedzi lekarza i percepcji pacjenta.

– O ile w przypadku fizjoterapeuty uważam, że nie ma on wystarczającej wiedzy medycznej do wypowiadania się o skutkach szczepień, o tyle każdy przypadek lekarza wymaga indywidualnej oceny – wyjaśnia mec. Waldemar Urbanowicz z kancelarii Gujski Zdebiak.

Jego zdaniem powtarzające się wypowiedzi medyka, które w pacjentach mogą budzić niepokój czy wręcz lęk, mogą być powodem podjęcia przez pracodawcę działań dyscyplinujących: od upomnienia, poprzez naganę, do zwolnienia z pracy za wypowiedzeniem, a nawet zwolnienia dyscyplinarnego, z powiadomieniem samorządu zawodowego włącznie.

Każdy przedstawiciel zawodu medycznego ma prawo do własnego zdania na temat szczepień przeciwko COVID-19. Ważna jest jednak forma. Przekaz powinien sprowadzać się do przedstawienia obu stanowisk w sprawie szczepień w sposób wyważony i rzeczowy, bez wywoływania lęku u pacjenta.

 

Cały materiał o tym, jakie konsekwencje grożą za zniechęcanie do szczepień przeciw C-19 można przeczytać na tej stronie.czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020