Start Aktualności Mobilne punkty szczepień ruszają w Polskę

Mobilne punkty szczepień ruszają w Polskę

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 29 kwietnia 2021

Fot.: SC

Mateusz Morawiecki stwierdził, że Narodowy Program Szczepień rozkręca się coraz szybciej...

Tam, gdzie obywatel nie może dotrzeć do punktu szczepień, tam punkt dotrze do obywatela. Szczepić w nich będzie się jednodawkowym preparatem Johnson@Johnson – zapowiedział w czwartek (29 kwietnia) premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że dzięki mobilnym punktom przyspieszy się proces szczepień, a tym samym uzyskania odporności zbiorowej.

Takie mobilne kontenery, jak te, na tle których przemawiał premier, mają pojawić się już w majówkę w miastach wojewódzkich w ramach programu promocji szczepień. Minister Michał Dworczyk, odpowiedzialny za realizację Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, zaznaczył, że Polacy, którzy w wieku 36 lat i więcej, którym zostało wstawione e-skierowanie na szczepienie, do takiego punktu będą mogli „przyjść ze spaceru, bez umawiania się”. Po majówce kontenery wyjadą w Polskę powiatową, czyli tam, gdzie jest mniej punktów szczepień.

- Będą wykorzystywane do wzmocnienia, zagęszczenia sieci punktów szczepień, po to, żeby łatwiej i szybciej Polacy mogli się szczepić – podkreślił minister Dworczyk.

Wcześniej premier Morawiecki stwierdził, że Narodowy Program Szczepień rozkręca się coraz szybciej, gdyż do Polski dociera coraz więcej dawek szczepionek. Zapewnił, że pracuje nad tym razem z Komisją Europejską i innymi państwami UE. Poinformował nieco enigmatycznie o rozmowach z prezesem koncernu Pfizer (jest nim grecki lekarz weterynarii Albert Bourla – przyp. wpr.pl). m.in. „o projektach, które firma Pfizer może robić w Polsce w obszarze szczepionek”.

– To są wszystko bardzo ważne sprawy, które mogą spowodować, że w kolejnym roku, w kolejnych kwartałach nie tylko będziemy mogli już pożegnać się raz na zawsze z tą fatalną epidemią, ale jednocześnie też będziemy budowali coraz to sprawniejsze zabezpieczenia przed ewentualnymi nawrotami COVID-19 – podsumował Mateusz Morawiecki.

Zatem mieszkańcy miast wojewódzkich nie powinni się dziwić, gdy zobaczą mobilne punkty szczepień, w majówkę przede wszystkim promujące program szczepień. Nie powinni się dziwić również, gdy teraz w ramię preparatami antycovidowymi będą kłuli ich ratownicy medyczni. – 1 maja w formie pilotażu ruszają szczepienia wykonywane przez ratowników medycznych i pielęgniarki – zakomunikował społeczeństwu minister Dworczyk.

Ostatniej doby wykonano 65 831 testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 27 047 antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Wykryto 8427 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zmarło 541 chorych. Dotąd przebadano dotąd 14 259 976 próbek pobranych od 13 918 479 osób, z czego skierowania na test PCR dla 3 791 579 wydali lekarze POZ. Od marca roku 2020, gdy wykryto pierwszy przypadek koronawirusa w Polsce, badania potwierdziły zarażenie SARS-CoV-2 u 2 785 353 osób, z których 67 073 zmarły.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020