Start Aktualności W sezonie 2020/21 grypę przyhamowały lockdown i zasady DDM

W sezonie 2020/21 grypę przyhamowały lockdown i zasady DDM

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA PACJENTÓW | 26 kwietnia 2021

Nie sprawdziły się, na szczęście, prognozy, że grypa i C-19 nałożą się na siebie

Sezon zachorowań na grypę za nami. Zapadalność na grypę w sezonie 2020/21 była w Polsce o połowę mniejsza niż sezonie poprzednim. Było znacznie mniej hospitalizacji. Nikt nie umarł!

Eksperci Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy (OPZG) uważają, że stało się to w wyniku wprowadzenia lockdownu, a później obostrzeń epidemiologicznych, czyli masek ochronnych, dezynfekcji rąk i dystansu. Zalecają jednak, by pamiętać, że wirus grypy nie tylko mutuje, ale co roku pojawiają się nowe szczepy. Nadal więc nie można lekceważyć zagrożenia, jakie może nieść za sobą ta choroba zakaźna.

W ubiegłym sezonie grypowym zaobserwowano wzrost zainteresowania szczepieniami przeciw grypie.

Pomimo trudności w dostępie do szczepionek, nastąpił wzrost wyszczepialności przeciw grypie, który wynosi obecnie 6,03 proc. - podkreśla OPZG.

Zapotrzebowanie na szczepionki przeciw grypie będzie, uważa OPZG, oscylować wokół liczby 3 330 000 dawek, czyli będzie o 45 proc. większe w porównaniu do sezonu grypowego 2020/2021. Eksperci są przekonani, że dla sprowadzenia do Polski tylu szczepionek „niezbędne jest wdrożenie odpowiednich działania”. Jedną z podstawowych kwestii jest konieczność oferowania konkurencyjnej ceny szczepionek. W sezonie 2020/2021 na zwiększone zainteresowanie szczepieniami z pewnością wpłynęło rozszerzenie refundacji szczepień, dlatego również przed nadchodzącym sezonem należy rozważyć wdrożenie nowych refundacji obejmujących także bezpłatne szczepionki dla kobiet w ciąży i refundację szczepień dla dzieci.

– Dążymy do tego, żeby nie tylko było więcej szczepionek, ale również, żeby sam akt szczepienia był dla Polaków łatwiejszy i bardziej dostępny. Stoimy w obliczu globalnego niedoboru szczepionek, który obecnie szacowany jest na poziomie 25-30 procent. Dlatego w nadchodzącym sezonie szczepień przeciw grypie niezbędne jest wcześniejsze planowanie wielkości i terminów dostaw, by uniknąć zakupów interwencyjnych oraz by nie utylizować niewykorzystanych szczepionek. Cykl produkcji szczepionek trwa zwykle około 6 miesięcy, dlatego marzec/kwiecień to jest ostatni dzwonek na złożenie zamówień rządowych. Jeżeli zamówimy szczepionki w czerwcu, to jako kraj o niskim poziomie wyszczepialności znajdziemy się na szarym końcu kolejki do realizacji zamówień. Hurtowanie farmaceutyczne oraz podmioty lecznicze powinny poważnie wziąć pod uwagę nasze prognozy – sugeruje prof. Adam Antczak, przewodniczący Rady Naukowej OPZG..

Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy jest inicjatywą niezależnych ekspertów medycznych. Celem przedsięwzięcia jest podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw społecznych w celu ograniczenia niekorzystnych skutków medycznych, społecznych i ekonomicznych związanych z zachorowaniami na grypę.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022