Start Aktualności Majówka w domu, dzieci mogą iść do przedszkola

Majówka w domu, dzieci mogą iść do przedszkola

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 14 kwietnia 2021

Fot.: SR WPR

I można będzie przybliżać maluchom zasady udzielania pierwszej pomocy

Sytuacja pandemiczna jest taka, że rząd postanowił przedłużyć aktualnie obowiązujące ograniczenia sanitarne o tydzień, do 25 kwietnia. Do 3 maja włącznie będą zamknięte hotele, hostele, pensjonaty itp.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podczas konferencji prasowej (14 kwietnia), że od najbliższego poniedziałku (19 kwietnia) otwarte zostaną żłobki i przedszkola. Tę decyzję resort podjął po wskazaniach Rady Medycznej przy premierze. W opinii ekspertów doradzających rządowi zakażenia w najmłodszej grupie stanowią ok. 1 proc. wszystkich zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 w Polsce. Liczby zakażeń w tej grupie wzrastały równolegle do fali epidemii, a nie ją wyprzedzały, czy napędzały – podała PAP członkini Rady, prof. Magdalena Marczyńska, zakaźnik, specjalistka w dziedzinie chorób zakaźnych u dzieci.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w środę przybyło 33 906 zarażonych SARS-CoV-2, tj. o 713 mniej niż dzień wcześniej. Respiratory były stosowane u 3457, najciężej chorych, pacjentów. Mniej 56, jak we wtorek. Dla pacjentów z COVID-19 przygotowane jest 45843 łóżek i 4506 respiratorów. Minister Niedzielski podkreślił, że obostrzenia przedłużono z uwagi na wzrost hospitalizacji z powodu COVID-19.

W środę obłożenie łóżek w szpitalach i oddziałach covidowych wynosiło 75 proc., a respiratorów było nieco nieco wyższe – podkreślił minister Niedzielski. – To apogeum trzeciej fali, jeśli chodzi o liczbę zachorowań.

By uniknąć/zminimalizować majówkową migrację narodu, do 3 maja włącznie nadal będą zamknięte hotele. Będzie można uprawiać sporty na tzw. otwartym powietrzu, ale w grupach do 25 osób.

Na tzw. froncie szczepień przeciw COVID-19, czyli realizacji Narodowego Programu Szczepień, sytuacja wygląda, według tego, że minister zdrowia skomentował doniesienia dotyczące wstrzymania szczepień w USA preparatem Johnson&Johnson po tym, jak odnotowano sześć przypadków zaburzenia krzepnięcia, które pojawiły się po podaniu szczepionki.

– To niesłychanie rzadkie zjawisko. Wnikliwe analizujemy informacje. Opieramy się na podejściu Europejskiej Agencji Leków i zgodnie z nim będziemy podchodzić do szczepień tym preparatem – oświadczył Adam Niedzielski.

Z nowości szczepionkowych: członkowie kadry narodowej polskich związków sportowych w sportach olimpijskich, zawodnicy przygotowujący się do igrzysk olimpijskich, igrzysk paraolimpijskich lub igrzysk głuchych będą zaszczepieni w ramach etapu I Narodowego Programu Szczepień.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022