SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 9 kwietnia 2021
Fot.: RCKiK
Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach (RCKiK) zachęca wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza. Robi to w nietypowy sposób, powołując do życia superbohatera – Kapitana Ozdrowieńca.
Akcja Drużyna Kapitana Ozdrowieńca zmierza do zaangażowania krwiodawców do zainteresowania się tematyką osocza ozdrowieńców, które może ratować zdrowie chorych zarażonych koronawirusem. Dlaczego potrzebne jest osocze ozdrowieńców i dlaczego ich zaangażowanie jest ważne?
Wirus jest dla organizmu antygenem. Organizm zwalcza go, wytwarzając przeciwciała. Kiedy osłabiony jest układ odpornościowy, na przykład w wyniku ciężkiego przebiegu choroby, można mu pomóc podaniem gotowych przeciwciał, które znajdują się w osoczu ozdrowieńców.
– Niestety epidemia nie zwalnia, a zapotrzebowanie na osocze jest olbrzymie i zgromadzone do tej pory zapasy kurczą się – informuje dr n. med. Stanisław Dyląg, dyrektor RCKiK.
W połowie marca trzeba było dostarczyć szpitalom dziennie 8 litrów osocza. Teraz trzeba dwa razy więcej. Dawka osocza pobrana od ozdrowieńca wystarczy dla trzech chorych na COVID-19. Do końca marca do RCKiK zgłosiło się ok. 4 tys. ozdrowieńców. Oddali ok. 800 l osocza.
Teraz zapotrzebowanie jest większe, więc dlatego Centrum zwraca się z prośbą do krwiodawców:
„Apelujemy do ozdrowieńców, żeby zgłosili się do nas i oddali osocze. Czekamy na Was!”.
Kim jest ozdrowieniec? Za takiego uznaje się kogoś, kto przechorował COVID-19 i test PCR na obecność SARS-CoV-2 dał pozytywny wynik. Musi upłynąć minimum 14 dni od pełnego ustąpienia objawów lub zakończenia izolacji i po zakończonym leczeniu. Ozdrowieńcem jest też osoba po bezobjawowym zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2 z pozytywnym wynikiem badania na obecność przeciwciał anty-SARS-CoV-2 po upływie minimum 14 dni od uzyskania pozytywnego wyniku badania.
Czy pobieranie/oddawanie osocza boli? Nie. Osocze pobierane jest metodą plazmaferezy – pobierana z żyły krew jest rozdzielana na osocze, które jest zatrzymywane oraz na pozostałe elementy krwi, które są zwrotnie przetaczane do tej samej żyły. Jest to metoda bezbolesna i całkowicie bezpieczna! Procedura trwa ok. 30-40 minut, a jednorazowo pobierane jest maksymalnie 650 ml osocza.
Wszystkie techniczne informacje podaje podaje strona internetowa osocze-covid.pl. Jest tam m.in. ankieta kwalifikacyjna dla dawców osocza. Po jej wypełnieniu wszystko będzie jasne. W razie wątpliwości RCKiK zaprasza do kontaktu telefonicznego. Infolinia czynna 726 227 229 jest od poniedziałku do piątku, w godz. 7.30 – 14.30.
25 stycznia 2023
24 stycznia 2023
23 stycznia 2023
19 stycznia 2023
18 stycznia 2023
16 stycznia 2023
13 stycznia 2023