Start Aktualności Szpital covidowy w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał niemałe wsparcie

Szpital covidowy w Jastrzębiu-Zdroju otrzymał niemałe wsparcie

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 8 kwietnia 2021

Fot.: Tomasz Żak/UMWŚ

Aktualnie do szpitala są przyjmowani wyłącznie pacjenci covidowi

Samorząd województwa śląskiego, jak może, tak wspiera jednostki ochrony zdrowia. Monitorujemy sytuację związaną z pandemią koronawirusa i reagujemy na bieżąco na potrzeby naszych placówek. Na wsparcie służby zdrowia w regionie przeznaczyliśmy prawie 300 mln zł, ze środków pochodzących z Unii Europejskiej, budżetu państwa i budżetu województwa – podkreśla marszałek śląski Jakub Chełstowski.

Zobaczmy, jak materializuje się to wsparcie w konkretnym przypadku, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Dziś ta lecznica udziela pomocy pacjentom chorującym na COVID-19.

Powstało 127 miejsc, w tym 10 łóżek dla dzieci, a do szpitala są przyjmowani wyłącznie pacjenci covidowi.

W pierwszym epidemicznym roku 2020 do „dwójki” z budżetu województwa przekazano 1,2 mln zł. Dzięki temu wsparciu:

• kupiono aparat RTG z ramieniem C dla potrzeb Bloku Operacyjnego-Oddziału Chirurgii Urazowej-Ortopedycznej (264 tys. zł),
• wymieniono odcinek kanalizacji, zabudowano nową studnię kanalizacyjną (46,5 tys. zł),
• przeprowadzono modernizację dźwigów osobowo-towarowych w bloku łóżkowym (60 tys. zł),
• zbudowano instalację wysoko sprawnej kogeneracji w ramach RPO WSL 2014-2020 (wkład własny do projektu wyniósł 196 tys. zł),
• poprawiono efektywność energetyczną infrastruktury w ramach RPO WSL na lata 2014-2020 (wkład własny do projektu wyniósł 319 tys. zł).

Szpital otrzymał również wsparcie „na działania zmierzające do ograniczenia epidemii wywołanej przez SARS-CoV-2 i skutecznego leczenia zainfekowanych koronawirusem” w ramach środków unijnych RPO WSL. Całkowita wartość projektu to 7,6 mln zł, z czego prawie 6,5 mln zł to środki pochodzące z Unii Europejskiej.

Za te pieniądze powstało m.in. 18 stanowisk intensywnej opieki medycznej dla pacjentów zainfekowanych koronawirusem w dwóch wydzielonych strefach z wejściem przez śluzę, wyposażonych w urządzenia i sprzęt medyczny (m.in. respiratory, kardiomonitory, wózki reanimacyjne, defibrylatory, pompy infuzyjne, przewoźne aparaty EKG, RTG). W ramach projektu także Centralna Sterylizatornia Szpitala została wyposażona w urządzenia do mycia i dezynfekcji narzędzi. Zakupione zostały również środki dezynfekcyjne.

Podkreślić należy, że łącznie na działania związane z walką z pandemią COVID-19 przeznaczono w regionie blisko 300 mln zł. Większość z tych środków pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023