Start Aktualności Pracownikom medycznym wszystkiego najlepszego w zdrowiu!

Pracownikom medycznym wszystkiego najlepszego w zdrowiu!

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 7 kwietnia 2021

Fot.: pixabay.com

W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia

Dzień Pracownika Służby Zdrowia oraz Światowy Dzień Zdrowia obchodzone są 7 kwietnia, w – dziś już w 71. – rocznicę powstania Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Sami sobie pożyczymy w tym dniu, jak to się zwykło mawiać, "wszystkiego najlepszego"!

Co roku Światowy Dzień Zdrowia obchodzony jest pod innym hasłem. W tym roku brzmi ono: „Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata”. Nierówności zdrowotne prowadzą do niepotrzebnego cierpienia, chorób, niepełnosprawności i przedwczesnej śmierci – podkreśla WHO. Pogłębiają one również istniejącą niekorzystną sytuację związaną z pandemią koronawirusa i szkodzą naszym społeczeństwom i gospodarkom. Dlatego też Światowa Organizacja Zdrowia wzywa do większych inwestycji w podstawową opiekę zdrowotną, aby zapewnić wszystkim zdrowie. Nikt nie jest bezpieczny dopóki wszyscy nie będą bezpieczni!

W Polsce obchodom Światowego Dnia Zdrowia towarzyszą obchody Dnia Pracownika Służby Zdrowia. System ochrony zdrowia, tak publiczny, jak i prywatny, to nie tylko lekarze i pielęgniarki (pielęgniarze). To także ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, technicy diagnostyki obrazowej itd. oraz cała tzw. szara strefa jednostek systemu – od sprzątających po kierujących.

 

Święto świętem, ale nie ma co ukrywać: epidemia SARS-CoV-2/COVID-19 definitywnie wykazała słabości systemu, zwanego jeszcze przez wielu „służbą zdrowia”. Niedobory pracowników medycznych w placówkach publicznych, szczególnie lekarzy i pielęgniarek, są jednymi z najdotkliwszych w Europie; niedobory lekarzy pierwszego kontaktu stanowią poważne wyzwanie dla skutecznego świadczenia podstawowej opieki zdrowotnej.

W Polsce na 1 tys. mieszkańców przypada średnio 2,4 lekarza. Średnia unijna wynosi 3,8. Najgorzej jest w przypadku lekarzy rodzinnych – według raportu odsetek specjalistów w Polsce wynosi on 9 proc. – mniej ma tylko Grecja (5 proc.).

7 kwietnia należą się życzenia wszystkim pracownikom zdrowia, a lekarzom, którzy już dawno osiągnęli uprawnienia emerytalne, należą się one w szczególności. Nie dość, że jest jak jest (patrz wyżej), to gdyby nie ci wiekowi lekarze, to… To lepiej nie myśleć, gdyby nagle wszyscy postanowili odpocząć od pracy. Mamy w Polsce ok. 134 tys. zawodowo czynnych lekarzy oraz ok. 36 tys. lekarzy dentystów. Ok. 25 proc. jednych i drugich uzyskało już uprawnienia emerytalne. Stwierdzenie, że emeryci utrzymują funkcjonowanie SYSTEMU OCHRONY ZDROWIA nie jest przesadzone.

52 lata to średnia wieku lekarza w Polsce, a lekarza specjalisty – 54 lata (dane GUS). Wiek emerytalny obecnie dla mężczyzny wynosi 65 lat, a dla kobiety – 60… Starczy tych niezbyt optymistycznych danych, tym bardziej, że tegoroczne święto pracujących w systemie ochrony zdrowia przypada na ponury czas epidemii.

Zatem: WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO i obyśmy zaczęli żyć, jak najszybciej, w zwyczajnie normalnych czasach.

Z danych publikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że do wtorku włącznie (6 kwietnia) pierwszą dawkę otrzymało 4 591 351 osób, a drugą – 2 074 033 osoby. Razem wykonano 6 665 384 szczepienia. Do Polski trafiło łącznie 8 078 060 dawek szczepionek, a do punktów szczepień dostarczono ich 7 186 140. Nie wykorzystano, z różnych przyczyn, 7693 dawki. Zostały one zutylizowane. Wg oficjalnych danych dotychczas zgłoszono 5658 NOP-ów (niepożądanych odczynów).

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022