Start Aktualności Jeszcze w kwietniu ruszy program rehabilitacji dla pocovidowców

Jeszcze w kwietniu ruszy program rehabilitacji dla pocovidowców

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA PACJENTÓW | 6 kwietnia 2021

Fot.: WHO Europa

Kiedy poczujesz duszność, to te ćwiczenia mogą być pomocne.

Rehabilitacja pocovidova zalecana jest tym osobom po zakażeniu COVID-19, u których występują negatywne objawy wynikające z przebytej choroby (infekcji dróg oddechowych, hospitalizacji, unieruchomienia, stresu) lub dolegliwości spowodowanych ograniczeniem aktywności fizycznej. Szeroki program takiej rehabilitacji zapowiedział minister zdrowia. W zależności od stanu pacjenta, będzie ona prowadzona w domu, ambulatoryjnie, a także w oddziałach rehabilitacji, zakładach rehabilitacji leczniczej i uzdrowiskach.

Zróżnicowanie problemów występujących przebyciu COVID-19 jest szerokie. Najczęściej związane są one z pogorszeniem funkcji płuc, obniżoną tolerancję wysiłku fizycznego, zmniejszeniem siły mięśniowej, przewlekłym zmęczeniem, powikłaniami neurologicznymi  kardiologicznymi.

Po przechorowaniu u ozdrowieńców mogą rozwinąć się dysfunkcja prawie każdego układu (również tym samym mogą nie występować prawie żadne objawy). Oprócz jego bezpośredniego oddziaływania na układ oddechowy, SARS-CoV-2 może wpływać na serce i układ sercowo-naczyniowy, układ nerwowy. Skutkować to może niedotlenieniem lub zakrzepicą naczyń, zaburzeniami pracy nerek i krzepnięcia krwi , sztywnością stawów... WHO podkreśla że u pacjentów leczonych ze wspomaganiem wentylacji mogą występować problemy z prawidłową emisją głosu, połykaniem oraz deficyty pamięci. Wszystkie te pocovidowe przypadłości skutkują pogorszeniem jakości życia. Rehabilitacja ma pomóc w powrocie do normalnego funkcjonowania.

– W Polsce mamy już ponad 2 mln osób, które przechorowały COVID-19. Niestety, często po wygraniu z chorobą, zmagają się oni z wieloma dolegliwościami ograniczającymi w znaczący sposób aktywność w życiu społecznym i zawodowym. Nie możemy pozwolić na wykluczenie dużej grupy ozdrowieńców z normalnego funkcjonowania. Musimy pomóc im powrócić do pełni zdrowia – podkreśla Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Resortowi zależy na nam szerokim dostępie ozdrowieńców do świadczeń szeroko rozumianej rehabilitacji postcovidowej. Dlatego do udzielenia takich świadczeń będzie mógł się zgłosić każdy podmiot medyczny, oczywiście spełniając wyznaczone kryteria. Minister zdrowia podkreślił (2 kwietnia) nie będzie organizowany żaden konkurs ofert, ale pojawi się wykaz Narodowego Funduszu Zdrowia.

Do wykazu będzie mógł zgłosić się każdy podmiot świadczący usługi rehabilitacyjne, który ma podpisaną umowę z NFZ. Rehabilitacja pocovidowa będzie stanowiła odrębny produkt w zakresie szerokiej gamy świadczeń rehabilitacyjnych i będzie odrębnie finansowany z funduszu przeciwdziałania Covid-19.

Czas trwania rehabilitacji COVID-19 będzie wynosił od 2 do 6 tygodni, przy czym  rehabilitacja rozpoczynać się będzie nie później niż 6 miesięcy od zakończenia leczenia w kierunku COVID-19.

W zakres rehabilitacji pocovidowej wejdą m.in.:

• kinezyterapia ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych, ćwiczeń efektywnego kaszlu, ćwiczeń ogólnousprawniających,
• inhalacje indywidualne,
• treningi marszowe,
• balneoterapia – wg indywidualnych wskazań,

• masaż – wg indywidualnych wskazań,
• hydroterapia, fizykoterapia – wg indywidualnych wskazań,

• treningi relaksacyjne,
• edukacja zdrowotna i promocja zdrowia, w tym np. nauka prawidłowej techniki używania inhalatorów, eliminacja nałogów i innych czynników ryzyka chorób cywilizacyjnych, prozdrowotna modyfikacja stylu życia,
• leczenie dietetyczne – wg indywidualnych wskazań,
• wspomaganie rehabilitacyjne schorzeń współistniejących.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022