Start Aktualności Ratownicy szkolą się w pandemii

Ratownicy szkolą się w pandemii

Iwona Wronka

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW MEDYCYNA RATUNKOWA | 1 kwietnia 2021

Fot.: WPR

E-szkolenie prowadzone będzie do 20 kwietnia.

Ratownicy ze Śląska w gronie wykładowców ogólnopolskiej kampanii „Be fast. Strata czasu to strata mózgu”, skierowanej do pracowników medycznych. Na zorganizowane przez nich szkolenie e-learningowe zapisało się 800 medyków z całej Polski.

– Zainteresowanie przeszło nasze oczekiwania – mówi Michał Kucap, kierownik Szkoły Ratownictwa Medycznego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. – Organizując je, myśleliśmy, że zgłosi się kilkadziesiąt osób.

Zajęcia przeznaczone są dla lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych dyżurujących w Zespołach Ratownictwa Medycznego, dyspozytorów medycznych oraz operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego.

Od kolegów ze Śląska mogą dowiedzieć się m.in. jak rozbudowana jest w naszym regionie sieć oddziałów udarowych, gdzie wykonywana jest tromboliza i trombektomia. Albo jak funkcjonuje prenotyfikacja, czyli bezpośredni kontakt ratowników z oddziałami udarowymi z pominięciem SOR-ów czy izb przyjęć, żeby pacjent nie tracił czasu na oczekiwanie w kolejce na przykład na badania tomografem komputerowym.

– Udary mózgu i nagłe zatrzymanie krążenia, to według naszych badań, dwie jednostki chorobowe, które nie zmniejszyły się z powodu pandemii, a tak jest na przykład z zawałami serca – mówi Klaudiusz Nadolny, pełnomocnik dyrektora ds. ratownictwa medycznego, organizacji i planowania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach, jeden z wykładowców szkolenia. – Niemniej w pandemii ludzie wzywają pogotowie zbyt późno. Ratownicy mają mało czasu na dowiezienie pacjenta do odpowiedniego szpitala. Dlatego musimy mieć bezpośredni kontakt z lekarzami z oddziałów udarowych. Po naszym pierwszym rozpoznaniu są oni przygotowani na konkretne działania, żeby uratować życie pacjenta i zminimalizować następstwa udaru.

Dla ratownika ważne są precyzyjne odpowiedzi, a dla pacjenta z udarem liczy się każda minuta. Tymczasem kontakt z nim i jego rodziną bywa utrudniony. Zespoły medyczne wypracowują sobie odpowiednie metody komunikacji i dzielą się doświadczeniami, jak w domach pacjentów rozmawiać z rodziną, i przede wszystkim – zebrać dokładny wywiad, aby ułatwić lekarzowi pracę na oddziale.

– To bardzo indywidualna sprawa – mówi Michał Kucap. – Czasem pomaga rozmowa gwarą, czasem żart, a czasem trzeba postawić rodzinę do pionu.

Michał Kucap także jest wykładowcą kampanii. W ciągu 17 lat wiózł w karetkach kilkuset pacjentów z udarem, odbył setki takich rozmów. Wie, jak komunikować się w trudnych sytuacjach.

Do grona śląskich wykładowców zaproszono także prof. Anettę Lasek-Bal, konsultanta wojewódzkiego ds. neurologii, kierownika Oddziału Neurologii Górnośląskiego Centrum Medycznego w Katowicach. Opowie ona o najnowszych wytycznych postępowania w ostrej fazie udaru mózgu.

Szkolenie organizowane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach i Instytut Komunikacji Zdrowotnej jest okazją dla ratowników medycznych podnoszących swoje kwalifikacje do zdobycia 10 punktów edukacyjnych. Aby je otrzymać, po obejrzeniu wykładów muszą oni wypełnić prawidłowo test.

– Mimo pandemii ciągle się szkolimy. Wybierając zawód medyczny mamy świadomość, że musimy się uczyć i szkolić cały czas – podkreśla Michał Kucap. – Stojąc z pacjentami w kolejkach do szpitala, gdy są stabilni możemy ten czas wykorzystać konstruktywnie. Na przykład obejrzeć wykłady i powiększyć liczbę punktów.

Wykłady na platformie e-lerningowej dostępne będą do 20 kwietnia.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020