Start Aktualności Porozumienia dla zdrowia i medycyny

Porozumienia dla zdrowia i medycyny

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 30 marca 2021

Fot.: SUM

Obie instytucje będą wspólnie promować zdrowy styl życia oraz działania prozdrowotne....

Rektor Śląskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Tomasz Szczepański i prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach dr n. med. Tadeusz Urban podpisali (30 marca) porozumienie, którego celem jest podejmowanie wspólnych działań, w tym organizacji konferencji naukowych, szkoleń, kursów, a także promocji kształcenia podyplomowego.

– Już udowodniliśmy podczas projektu „Covid zabija - zaszczep się!” , że razem skuteczniej możemy promować tak ważne społecznie wydarzenia jak akcja szczepień. Do niemal miliona odbiorców w mediach społecznościowych dotarł przekaz ambasadorów kampanii zachęcających do szczepień przeciwko Covid-19 – podkreśla prof. Szczepański. - Oczywiście obszarów działań w naszych planach jest bardzo wiele. Są niewątpliwie wyzwaniem w tym bardzo trudnym dla ochrony zdrowia w Polsce okresie, gdy pandemia weszła w krytyczną fazę. Wszyscy liczymy na powrót do normalności. Tym bardziej ważne, że dostrzegamy nie tylko konieczność współpracy, ale też płynące z niej korzyści dla pacjentów, dla środowiska medycznego. Poza wszystkim to także niewątpliwa przyjemność uczestniczyć w akcjach prozdrowotnych, istotnych społecznie, cieszących się pozytywnym odbiorem i przynoszących efekty.

Śląski Uniwersytet Medyczny i Śląska Izba Lekarska będą wspólnie promować zdrowy styl życia oraz działania prozdrowotne, a także projekty o tematyce medycznej, zdrowotnej i farmaceutycznej.

– Nasze ostatnie działanie na rzecz kobiet w ciąży pod hasłem „Ciąża nie chroni przed rakiem”, gdzie zabiegamy, by każda przyszła mama w siódmym tygodniu ciąży miała wykonane bezpłatne, obowiązkowe USG piersi to kolejny przykład działania, w którym pokazaliśmy, że jednocząc siły możemy osiągnąć więcej – ocenia dr n. med. Tadeusz Urban.

– W dziedzinie kształcenia podyplomowego odnosimy duże sukcesy. W dobie pandemii nasz Ośrodek Kształcenia Lekarzy i Lekarzy Dentystów niemal automatycznie przestawił się na tryb online. Przekonaliśmy nawet CMKP (Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego), że można nadal realizować z powodzeniem kursy niezbędne młodym lekarzom do terminowego zakończenia szkolenia specjalizacyjnego. Przekonaliśmy, dając przykład, że skutecznie można przeprowadzić 85 kursów do specjalizacji dla lekarzy z ŚIL i całego kraju. W czasie pandemii współuczestniczyliśmy w organizacji wielu wydarzeń naukowych. Tymi umiejętnościami organizatorskimi i wiedzą po prostu chcemy się podzielić – wyjaśnia prezes ORL w Katowicach. 

Prof. Oskar Kowalski, prorektor ds. kształcenia podyplomowego i promocji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, podkreśla, że niezwykłą popularnością cieszą się konferencje naukowe online organizowane m,.in. przez studenckie koła naukowe, które gromadzą przed komputerami setki słuchaczy.

– Ostatnim takim wydarzeniem była konferencja zorganizowana przez Studium Kształcenia Podyplomowego Wydziału Nauk Farmaceutycznych pt. „Wpływ epidemii COVID-19 na ochronę zdrowia w Polsce w 2021 roku”, która zainteresowała aż 700 słuchaczy, wśród których byli zarówno lekarze, diagności laboratoryjni oraz farmaceuci.

Porozumienie  Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Śląskiej Izby Lekarskiej to także przekaz dla środowiska medycznego, by propagować ważne inicjatywy, jako wspólny głos uczelni i samorządu lekarskiego, bo wtedy zdecydowanie łatwiej osiągnąć zamierzone cele.

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022