Start Aktualności Naukowcy z SUM napisali książkę o leczeniu Post-COVID-19

Naukowcy z SUM napisali książkę o leczeniu Post-COVID-19

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 26 marca 2021

Fot.: SUM

Oto redaktorzy pionierskiego opracowania

„Kompleksowa opieka nad chorym z zespołem Post-COVID-19 (PC19)” jest sama w sobie pionierska na skalę polską i europejską. Powstała ona na podstawie dotychczasowych analiz przebiegów klinicznych choroby u osób zakwalifikowanych do badania i zastosowanych u nich różnych opcji terapeutycznych powstała pionierska.

Redaktorami książki (która docelowo pojawi się na rynku w 20 tys. egzemplarzy) są:
• prof. Jerzy Jaroszewicz (na zdjęciu od lewej), kierownik Katedry i Oddziału Klinicznego Chorób Zakaźnych i Hepatologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego (od początku na pierwszej linii frontu kierujący oddziałem covidowym w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu) oraz
• prof. Mariusz Gąsior, kardiolog ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, kierownik III Katedry i Oddziału Klinicznego Kardiologii SUM.

To lektura obowiązkowa
nie tylko w obliczu trzeciej fazy pandemii z jaką teraz się zmagamy.

Z pewnością publikacja będzie wsparciem dla lekarzy pierwszego kontaktu, bo to do nich najpierw będą trafiać pacjenci z Post-COVID-19.

– Tuż po zakażeniu nie mogłem wejść na drugie piętro do mieszkania. Gdy wniosłem zakupy musiałem przez 20 minut odpoczywać, leżąc na podłodze – wyjaśnia Piotr Polok, wykładowca akademicki z Bytomia, jeden z pacjentów zakwalifikowanych do badania SILCOV-19, (The Silesian Complications of COVID-19 Database), które rozpoczęło się w czerwcu 2020 r/ i jest prowadzone przez zespół naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu w ramach grantu Agencji Badań Medycznych. To pierwsze takie przedsięwzięcie naukowe w Polsce.

Skutki covidu u pacjentów
występują bezpośrednio po zakażeniu lub w okresie długoterminowym. Ich częstość nie jest do końca poznana. Rekrutacja do SILCOV-19 objęła 200 pacjentów.

W publikacji (ma rekomendację Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych) dwunastu autorów, wybitnych praktyków, omawia poszczególne skutki zakażenia się koronawirusem m.in. kardiologiczne, neurologiczne, psychiczne, a także jego wpływ na choroby wątroby, płuc i naczyń.

„Wydaje się prawie pewne, że nawet po opanowaniu epidemii, z problemem przewlekłych konsekwencji zakażenia SARS-CoV-2 będziemy borykać się przez lata” – stwierdził w słowie wstępnym do książki prof. Krzysztof Simon, szef Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

COVID-19 może przebiegać
bezobjawowo lub łagodnie (brak lub łagodne zapalenie płuc) (ok. 80 proc. przypadków). Ciężko (z dusznością, niedotlenieniem lub powyżej 50 proc, obszarem zajętym płuca podczas obrazowania radiologicznego – 15 proc, zakażonych oraz krytycznie (z niewydolnością oddechową, wstrząsem lub niewydolnością wielonarządową) w 5 proc. przypadków.

– Do najczęstszych dolegliwości zgłaszanych w okresie poinfekcyjnym przez pacjenta należy nietolerancja wysiłku, która zwykle wymaga diagnostyki różnicowej (kardiologicznej, pulmonologicznej, związanej z utratą masy mięśniowej czy zaburzeniami psychicznymi) – wyjaśnia prof. Gąsior.

Najczęściej występujace objawy neurologiczne zgłaszane przez pacjentów zakażonym wirusem SARS-CoV-2 to zaburzenia smaku i węchu, zmęczenie, bóle mięśni, bóle głowy, nudności. Wśród zaburzeń neurologicznych opisanych w przebiegu lub w związku z tą infekcją występują: udar mózgu, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu.

Zaburzenia psychiczne po COVID-19 trwają dłużej niż infekcja i muszą być traktowane jako długotrwałe powikłania. Wśród chorych o ciężkim przebiegu zaburzenia psychiczne występowały u ponad 60 proc. pacjentów, w tym najczęściej:
• bezsenność (42 proc.),
• lęk (36 proc.),
• zaburzenia uwagi (38 proc.),
• pamięci (34 proc.),
• depresja (33 proc.),
• majaczenie (28 proc) i
• chwiejność emocjonalna (28 proc).

Część zaburzeń utrzymywała się po wyleczeniu infekcji. To:
• bezsenność (12 proc.),
• lęk (12 proc.),
• zaburzenia uwagi (20 proc.) i pamięci (19 proc.),
• depresja (10 proc.),
• chwiejność emocjonalna (23 proc.).

Uszkodzenie wątroby należy do typowych cech zakażenia koronawirusami. Dysfunkcja tego narządu dotyczy ok. 60 proc. pacjentów zakażonych poprzednim epidemicznym koronawirusem SARS oraz ponad połowy zakażonych SARS-CoV-2.

– Co więcej, cechy uszkodzenia wątroby, m.in. podwyższona aktywność enzymów wątrobowych, mogą wiązać się z cięższym przebiegiem i wyższą śmiertelnością COVID-19, szczególnie u chorych z przewlekłą chorobą wątroby, np. jej marskością – dodaje prof. Jaroszewicz.

Ostatnią wielką pandemią
była grypa zwana „hiszpanką”, która w latach 1918–1919 zabiła około 50 mln ludzi, zakażając 1/3 ludzkości. Pod koniec 2019 r. twórcy omawianej publikacji nie przypuszczali, że z pozoru niewinny koronawirus wywoła pandemię o takiej skali, a Europa będzie jednym z najbardziej dotkniętych regionów świata. W ciągu roku wirus zakaził ponad 100 mln ludzi na świecie, z czego ponad 30 mln to mieszkańcy Europy. Polsce bilans roku 2020 to ponad 1,5 mln chorych i 40 tys. zmarłych z rozpoznanym zakażeniem SARS-CoV-2, ale już w porównaniu z 2019 r. liczbą zgonów wyższą o 65 tys. osób.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022