Start Aktualności Bez zakazu przemieszczania się, święta w 5-osobowym gronie

Bez zakazu przemieszczania się, święta w 5-osobowym gronie

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 25 marca 2021

Fot.: MZ

Raport MZ z 25 marca 2021 r.

Rząd wprowadza, od soboty (27 marca), dodatkowe rygory sanitarne w związku ze wzrostem zakażeń SARS-CoV-2. Premier Mateusz Morawiecki powiedział (25 marca) podczas konferencji prasowej: – Jesteśmy o krok od przekroczenia granicy poza którą nie będziemy mogli we właściwy sposób leczyć pacjentów, leczyć naszych obywateli.

W konferencji obok premiera uczestniczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Rząd uznaje, że wprowadzenie „trudnych decyzji” jest konieczne. Nie wyklucza się, jeśliby po 9 kwietnia nie udało się stłumić III fali epidemii SARS-CoV-2/COVID-19, wprowadzenia innych obostrzeń sanitarnych.

Premier zwrócił się do zatrudniających, by tam gdzie tylko jest to możliwe, kierowali swoich pracowników do pracy zdalnej. W takim trybie będą pracowały urzędy państwowe. Od najbliższej soboty, przez dwa tygodnie, obowiązywałby będą dodatkowe obostrzenia:


• wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane pow. 2000 tys. m kw. zostają zamknięte, galerie i sklepy - tak jak dotąd pozostają zamknięte (z wyjątkiem m.in. sklepów spożywczych, aptek). Hurtownie mają działać;
• 1 osoba na 15 m kw. w sklepach do 100 m2; 1 osoba na 20 m kw. w sklepach powyżej 100 m kw.;
• w kościołach – jedna osoba na 20 m kw. przy zachowaniu odległości min. 1,5 metra. Oczywiście, maseczki obowiązują i w kościołach, i sklepach;
• salony fryzjerskie i kosmetyczne – do 9 kwietnia zamknięte;
• żłobki i przedszkola – zamknięte, z wyjątkiem opieki dzieci medyków i służb mundurowych. Rodzice nadal mogą korzystać z zasiłku opiekuńczego;
• obiekty sportowe – otwarte tylko dla sportu zawodowego.

Premier zaapelował, by święta obchodzono w wąskim, ściśle rodzinnym gronie. Minister zdrowia przypomniał, że nadal obowiązuje 5-osobowy limit. Nie wlicza się do niego tych, którzy są już zaszczepieni przeciw COVID-19.

– Naszą podstawowa bronią są szczepionki – podkreślił Morawiecki.

Od 25 marca na szczepienia mogą rejestrować się wszystkie osoby powyżej 60. roku życia, w tym urodzone przed 1951 r. Nadal też mogą się rejestrować starsze osoby, które już wcześniej miały taką możliwość, ale dotychczas tego nie zrobiły.

Zarejestrować można się za pośrednictwem infolinii 989, poprzez e-Rejestrację dostępną na pacjent.gov.pl, w punkcie szczepień lub wysyłając SMS na numer 664 908 556 lub 880 333 333 o treści: SzczepimySie.

 Według amerykańskiego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono w świecie dotychczas u ponad 124,5 mln ludzi na świecie, a ok. 2,74 mln zakażonych zmarło.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022