Start Aktualności Z Zielonym Certyfikatem w wakacyjne podróże?

Z Zielonym Certyfikatem w wakacyjne podróże?

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 23 marca 2021

Fot.: WPR

To nie jest dokument, ale pamiątka po szczepieniu.

To raczej bardziej niż mniej pewne, choć państwa członkowskie są sceptyczne wobec tej koncepcji Komisji Europejskiej. W Unii będzie wprowadzony tzw. paszport szczepionkowy. Oficjalnie: Cyfrowy Zielony Certyfikat. – Jest bardzo dużo kontrowersji, trzeba do tego tematu podejść precyzyjnie – uważa Bartosz Głowacki, wiceminister MSWiA.

Paszporty szczepień w myśl propozycji KE nie będą formalnym dokumentem, ale świadectwem szczepienia.

Taki (nie)formalny dokument w Polsce już obowiązuje. Przyznał to wiceminister Grodecki, goszcząc (23 marca) w radiu Wnet. Z obowiązku kwarantanny po powrocie z zagranicy zwolnieni są zaszczepieni przeciw C-19. Co prawda nadal nie ma na to jakiegoś formalnego dokumentu, poza potwierdzeniem szczepieniem, które można „wyprodukować” w kilka minut z pomocą komputera i drukarki, ale nazwiska zaszczepionych łatwo sprawdzić w bazie danych Narodowego Programu Szczepień.

Kontrowersje, kontrowersjami, a przewodnicząca KE Ursula von der Leyen przedstawiając (17 marca) założenia koncepcji takiego paszportu, mówiła o nim w czasie przyszłym, ale dokonanym: „będzie”. Zatem:

– Karta będzie bezpłatna, dwujęzyczna w języku wydającego ją państwa członkowskiego oraz w języku angielskim, bezpieczna, niedyskryminująca i dostępna w formacie cyfrowym lub papierowym, z których oba będą miały kody QR – wyjaśniała Ursula von der Leyen.

Certyfikat będzie zawierał:
• świadectwa szczepień, które określają markę zastosowanej szczepionki, dane i miejsce zaszczepienia oraz liczbę podanych dawek,
• negatywne certyfikaty testu (test NAAT / RT-PCR lub szybki test antygenowy), na razie testy do samokontroli nie będą uwzględniane,
• zaświadczenia lekarskie dla osób, które wyleczyły się z COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni.

Unia Europejska – ogłosiła Bruksela – pracuje obecnie nad systemem weryfikacyjnym, uwzględnianym we wszystkich państwach członkowskich. Oprócz członków UE, program uwzględni współpracę z krajami Europy niebędącymi członkami UE, tj. Islandią, Liechtensteinem, Norwegią i Szwajcarią.

Podobne rozwiązania wprowadzają, co podkreślił wiceminister MSWiA, poszczególne państwa na własny użytek i według własnego uznania. Paszporty zdrowotne wprowadziły m.in. w wzajemnych stosunkach Izrael i Grecja. Jerozolima zaproponowała takie samo rozwiązanie Francji. Ta odmówiła podkreślając, że sprawa paszportu zdrowotnego musi zostać rozstrzygnięta na szczeblu europejskim.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020