Start Aktualności Remontowali poradnie, a lekarze w tym czasie przyjmowali chorych

Remontowali poradnie, a lekarze w tym czasie przyjmowali chorych

UMWŚ, WPR

DLA PACJENTÓW | 22 lutego 2021

Fot.: Iwona Wronka

Rejestracja w jednym miejscu z korzyścią dla pacjentów.

Prawie 12 mln zł kosztował remont Poradni Specjalistycznych Przyszpitalnych WSS nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju. Pacjenci obsługiwani są tu w komfortowych warunkach. W Poradni mają najnowocześniejszy sprzęt. Wszystko w jednym miejscu. Teraz pacjenci nie muszą krążyć po szpitalu, by poddać się temu czy innemu badaniu.

To pierwszy tydzień (formalne otwarcie nastąpiło 19 lutego) funkcjonowania Poradni Specjalistycznych Przyszpitalnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego Nr 2.

– Realia wielu szpitalnych poradni wyglądają tak, że pacjent odwiedza ze skierowaniem oddziały, żeby wykonać na przykład USG czy ściągnąć szwy. To sytuacja, która jest niekomfortowa zarówno dla pacjenta poradni, jak i pacjentów znajdujących się na oddziałach. Utrudnia też pracę personelu. Dlatego naszym celem było zorganizowanie przyszpitalnych poradni tak, by pacjent obsłużony był w jednym miejscu – wyjaśnia Robert Rychel, dyrektor WSS Nr 2.

– Szybka, kompleksowa i komfortowa obsługa pacjenta jest celem, do którego dążyć będą szpitale, których organem założycielskim jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Mam nadzieję, że ta poradnia będzie przykładem wyznaczania nowych standardów opieki zdrowotnej pacjentów mieszkających w naszym regionie – podkreśla Izabela Domogała, członek zarządu województwa śląskiego.

Prace rozpoczęto w kwietniu 2019 r. i trwały niemal dwa lata. Na co wydano 12 mln złotych? Nie tylko na remonty. Dobudowano też nowy segment, a w nim jest poradnia lekarza rodzinnego oraz nocna i świąteczna opieka zdrowotna. Sprawniej przebiega system rejestracji, bo rejestracje poszczególnych poradni też znajdują się w jednym miejscu. Pomyślano także o wygodnych poczekalniach dla pacjentów, a osoby mające problem z poruszaniem się, mogą korzystać z wind. Większość funduszy poszła w prace budowlane. 800 tys. zł wydano na nowy sprzęt, m.in. USG, KTG, defibrylator, stół zabiegowy.

– Rok 2020 był szczególny. Musieliśmy realizować inwestycje w warunkach epidemii, a mimo to dalej przyjmowaliśmy pacjentów. W czasie pandemii lekarze specjaliści udzielili ponad 40 tys. porad. W znacznej części był to osobisty kontakt z lekarzem, a nie teleporada, dlatego bardzo dziękuję za cierpliwość zarówno pacjentom, jak i personelowi, który stanął na wysokości zadania – mówi Robert Rychel.

Rocznie Poradnie Specjalistyczne Przyszpitalne rejestrują ponad 70 tys. wizyt pacjentów.

Do zadań poradni specjalistycznych jako takich należy udzielanie ambulatoryjnych świadczeń zapobiegawczo- leczniczych w zakresie, który nie jest objęty kompetencją lekarza POZ (rodzinnego) i niepodlegającym leczeniu w formach lecznictwa zamkniętego przez uprawniony personel w poradniach specjalistycznych.

Inwestycję realizowano w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Projekt „Poprawa jakości i dostępności do świadczeń ochrony zdrowia z zakresu ambulatoryjnej specjalistycznej i podstawowej opieki zdrowotnej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym Nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju” kosztował 11, 8 mln zł, z czego 9,3 mln zł to dofinansowanie unijne, a 1,5 mln zł dołożył Zarząd Województwa Śląskiego.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020