Start Aktualności Owcza krew zamiast ludzkiej. Używa się jej w laboratoriach

Owcza krew zamiast ludzkiej. Używa się jej w laboratoriach

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 17 lutego 2021

Fot.: SUM

Na zdjęciu: owca i jej jagniątko.

W Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach na świat niedawno przyszło ośmioro jagniąt – sześć baranków i dwie owieczki. W pewnym sensie będą... honorowymi dawcami krwi.

– Owcza krew zastępuję ludzką i służy przede wszystkim do przygotowania pożywek pod wymazy bakteryjne. Wtedy wiadomo jakiego użyć antybiotyku, by pomóc choremu pacjentowi – wyjaśnia Aniela Grajoszek, zootechnik z Centrum Medycyny Doświadczalnej SUM, która opiekuje się stadkiem owiec czarnogłówek.

Oprócz jagniątek są w nim cztery barany i osiem owiec.

W niektórych badaniach laboratoryjnych trzeba używać ludzkiej krwi, ale można ją zastąpić pobraną od owiec.

Raz w tygodniu pobieramy krew. Zwierzę dostaje za to dodatkową porcję paszy i dlatego pobieranie krwi nie kojarzy mu się ze stresem, bólem, ale przyjemnością – podkreśla opiekunka stada.

Krew wykorzystywana jest przez naukowców ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. Sprzedaje się ją m.in. do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach. Litr owczej krwi kosztuje 300 zł.

Rocznie Centrum Medycyny Doświadczalnej sprzedaje jej 26 litrów. Starczy do przygotowania tysięcy pożywek bakteryjnych. Jak wygląda pobieranie krwi od barana lub owcy? Zootechnik wpierw musi ogolić szyję zwierzaka w okolicy tętnicy szyjnej. Wkłuwa się w nią i pobiera do 700 ml krwi. Cała procedura zajmuje raptem 15 minut.

Centrum Medycyny Doświadczalnej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w 2005 roku na bazie Centralnej Zwierzętarni Doświadczalnej jako jednostka doświadczalno-hodowlana. Do głównych zadań Centrum należy prowadzenie prac eksperymentalnych i wdrożeniowych we współpracy z innymi jednostkami Śląskiego Uniwersytetu Medycznego oraz hodowla wybranych szczepów zwierząt laboratoryjnych.

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020