Start Aktualności Jak pomóc epileptykowi, gdy doznał ataku padaczkowego?

Jak pomóc epileptykowi, gdy doznał ataku padaczkowego?

WPR

DLA PACJENTÓW | 14 lutego 2021

Fot.: pixabay.com

Najczęściej napad padaczkowy objawia się nagłą, niespodziewaną utratą przytomności

Epilepsja, czyli padaczka, to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych. Choruje na nią ok. 1 proc. ludności. W Polsce to ok. 400 tys. osób. Wokół tej choroby narosło wiele mitów. W Walentynki przypominał o niej Światowy Dzień Chorego na Padaczkę. Dzień minął, a chorzy pozostali. Jak pomóc epileptykowi, gdy jest się świadkiem napadu padaczkowego?

Myśląc o napadzie padaczkowym, należy mieć na uwadze, że nie jest to wyłącznie pojawienie się drgawek, „zrywań” mięśni, prężeń i „wysztywnień”. To także obserwowalne krótkotrwałe i przejściowe napady nieświadomości, które przez otoczenie może być odbierane jako „chwilowa nieobecność”, „wyłączenie”, „zawieszenie w czasie”.

Najczęściej napad padaczkowy objawia się nagłą, niespodziewaną utratą przytomności, prężeniem całego ciała, a następnie wystąpieniem drgawek, zasinieniem twarzy i ust, pianą wydobywającą się z ust, często dochodzi do bezwiednego oddania moczu. To właśnie w takich atakach epileptycznych wskazane jest udzielanie choremu pierwszej pomocy.

Jeśli nie przeszedłeś kursu udzielania pierwszej pomocy, to ten tekst jest adresowany do Ciebie. Przeczytaj, zapamiętaj. Z tą wiedzą możesz komuś kiedyś pomóc. To ad rem.

1. Zadbaj o to by minimalizować urazy (asekuracja głowy poprzez jej podtrzymywanie rękami lub umieszczenie między Twoimi kolanami, podłożenie czegoś miękkiego pod głowę przed atakiem). Jeśli poszkodowany wyczuwa napad i informuje Cię o tym, postępuj zgodnie z jego wskazówkami. Istotne jest np. aby przejść w miejsce gdzie jest miękkie podłoże np. trawnik.

2. Po ataku ułóż poszkodowanego w pozycji bezpiecznej (na boku) – nie budź go (sen padaczkowy). Zadbaj o drożność dróg oddechowych i monitoruj oddech (w razie potrzeby RKO). Pozycja na boku jest konieczna także w celu ewakuacji śliny z jamy ustnej (zapobieganie zachłyśnięciu).

3. Poluzuj uciskającą odzież (guziki, paski, szelki).

4. Atak zwykle mija po paru minutach. Gdy poszkodowany się obudzi, zapytaj jak mu jeszcze możesz pomóc. Czy kogoś bliskiego powiadomić o zdarzeniu, czy ma przy sobie jakieś leki, które powinien zażyć po napadzie?

5. Jeśli napad powtarza się już drugi raz, a poszkodowany nie odzyskuje świadomości koniecznie wezwij pogotowie ratunkowe. Nie zaszkodzi wezwać ratowników już z samego początku. Dyspozytor pokieruje Tobą, powie, co masz robić.

Uwaga, uwaga! Ważne. NIGDY nie należy umieszczać żadnych przedmiotów w jamie ustnej poszkodowanego. Niezwykle szkodliwym mitem jest przekonanie, że w ten sposób ochronimy chorego przed odgryzieniem sobie języka – z reguły w czasie napadu epileptycznego dochodzi do przygryzienia języka, a gdy napad padaczkowy trwa, szczęki poszkodowanego są już mocno zaciśnięte.

Nie ma więc żadnego uzasadnienia przekonanie, że umieszczenie czegokolwiek w jamie ustnej może pomóc. Możemy jedynie zaszkodzić zarówno poszkodowanemu (próbując na siłę rozewrzeć jego szczęki), jak i sobie (ryzykując utratę palców – zdarzyło się to niejednokrotnie w przeszłości).

Pamiętaj: zachowaj spokój, nie bój się udzielić pierwszej pomocy jej potrzebującemu. W każdej sytuacji!

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

WPR w Katowicach „PRZYJACIELEM DZIECI Z CUKRZYCĄ”

18 września 2023

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 sierpnia 2023

Michałowi Maliszowi dziękuje wieś Stanica

10 sierpnia 2023

Benedyktowi Krzykowskiemu - wdzięczna dyrekcja

17 lipca 2023

Kolejne podziękowanie dla Michała Malisza

17 lipca 2023

Dobre słowo od uczniów...

6 lipca 2023

Pszczyńskim ratownikom...

6 lipca 2023