Start Aktualności Ile przysługuje świadczenia niepożądany odczyn poszczepienny?

Ile przysługuje świadczenia niepożądany odczyn poszczepienny?

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 1 lutego 2021

Fot.: WPR

Na zdjęciu: portfel i banknoty 100-złotowe.

Czyli NOP. Coś, czym straszą antyszczepionkowcy, ma czego mają prawo obawiać się przystępujący do szczepień. Ból ręki, gorączka, dreszcze itp. Do tego dochodzi w jednym na 10 tys. przypadków. W 2-4 na milion skutkiem NOP jest śmierć. Europejska Agencja Medyczna (EMA) wyklucza, by dotychczasowe zgony osób zaszczepionych przeciw C-19 miały związek z podanymi szczepionkami.

Jak nic nie stanie na przeszkodzie, to od 1 maja 2021 r. powinien funkcjonować Fundusz Kompensacyjny Szczepień Ochronnych. Będzie on wypłacał, jak to określa Ministerstwo Zdrowia, świadczenia osobom, u których po szczepieniu przeciw COVID-19 wystąpiły NOP-y. Z czasem uprawnieni do nich (od 2022 r.) będą osoby poszkodowane na zdrowiu w związku z aplikacją innych szczepień.

Projekt nowelizowanej ustawy o zwalczaniu chorób zakaźnych, przede wszystkim znowelizowany o zapisy dotyczące wspomnianego Funduszu, był już konsultowany. Sejm na wznowi obrady pod koniec lutego.

Nie wiadomo, czy projekt przejdzie przez parlament w wersji projektowej (po uwzględnieniu uwag wynikających z konsultacji). Z pewnością nie zmieni się istota projektowanego Funduszu. W intencji Ministerstwa Zdrowia, autora nowelizacji, zadaniem Funduszu będzie „umożliwienie pacjentom szybkiego uzyskania świadczenia pieniężnego w związku z wystąpieniem działań niepożądanych będących skutkiem przyjęcia szczepionki przeciwko COVID19”.

Nie za wszystko i nie od razu, ale wówczas, gdy pobyt w szpitalu konieczny z uwagi na wystąpienie NOP będzie trwał przez minimum 14 dni lub dojdzie do wystąpienia wstrząsu anafilaktycznego wymagającego co najmniej obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć, „o ile u danej osoby wystąpiło działanie niepożądane określone w Charakterystyce Produktu Leczniczego”. ChPL, dodajmy, jest wciąż aktualizowana, dlatego o świadczenie będą mogli występować również Ci pacjenci, którzy doznają działań niepożądanych dopiero w późniejszym okresie.

Zgodnie z projektem świadczenie kompensacyjne, zwane popularnie „odszkodowaniem” wynosi:
• 3 tys. zł  w przypadku obserwacji na szpitalnym oddziale ratunkowym lub izbie przyjęć w związku ze wstrząsem anafilaktycznym;
• 10 tys. zł w przypadku hospitalizacji trwająca krócej niż 14 dni;
• od 10 tys. zł do 20 tys. zł za hospitalizację trwającej od 14 dni do 30 dni;
• od 21 tys. zł do 35 tys. zł za hospitalizacji trwającą od 31 dni do 50 dni;
• od 36 tys. zł do 50 tys. zł za hospitalizacji trwającej od 51 dni do 70 dni;
• od 51 tys. zł do 65 tys. zł za hospitalizacji trwającej od 71 dni do 90 dni;
• od 66 tys. zł do 89 tys. zł za hospitalizacji trwającej od 91 dni do 120 dni;
• 100 tys. zł za hospitalizacji trwającej powyżej 120 dni.

Może być dodatkowo podwyższane w przypadku:
• zabiegu operacyjnego w znieczuleniu ogólnym – o 15.000 zł;
• innego zabiegu operacyjnego albo metody leczenia lub diagnostyki stwarzającej podwyższone ryzyko – o 5 tys. zł;
• hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwającej co najmniej 7 dni – o 10 tys. zł;
• hospitalizacji na oddziale intensywnej terapii lub intensywnej opieki medycznej trwającej dłużej niż 30 dni – o 20 tys. zł.

Łączna suma świadczenia nie może być wyższa niż 100 tys. zł.

W mediach pojawiły się informacje o śmierci czterech osób, które przyjęły pierwszą dawkę szczepionki produkcji Pfizera/BioNTechu. Ministerstwo Zdrowia podkreśla, że zgonu nie wywołały szczepionki. To samo twierdzi EMA, która 29 stycznia stwierdziła w komunikacie prasowym, że nie znaleziono „danych sugerujących związek zgonów ze szczepieniem preparatem Comirnaty” u osób starszych i o słabym zdrowiu. EMA odniosła się przede wszystkim do doniesień z Norwegii, w której kilkadziesiąt osób w wieku 80 i więcej lat zmarły po przyjęciu szczepionki.

Załóżmy, że jest wiadome, że pacjent zmarł wskutek przyjęcia szczepionki, co po raz ostatni wydarzyło się przed ponad dwudziestu laty. Czy wówczas jego rodzina może ubiegać się o wypłatę z Funduszu Kompensacyjnego Szczepień Ochronnych?

No, nie bardzo. Trzeba żyć, by z niego „skorzystać”. Projekt nie przewiduje, że w wyniku zaszczepienia, pacjent może stracić życie. Projekt nie przewiduje, że w wyniku zaszczepienia, pacjent może stracić życie. I co wówczas? Wówczas trzeba roszczenia o odszkodowanie trzeba będzie (oby nie było takiej potrzeby) w sądach. Potwierdza to (w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną, z 2 lutego) rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020