Start Aktualności Nasi przeszkolili wojaków, teraz oni są także ratownikami KPP

Nasi przeszkolili wojaków, teraz oni są także ratownikami KPP

Monika Ligejka

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 15 stycznia 2021

Fot.: Michał Kucap

Kursanci KPP z dyplomami na pamiątkowej fotce.

Blisko 120 żołnierzy 13. Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej i Wojsk Operacyjnych odebrało dyplomy ukończenia kursu kwalifikowanej pierwszej pomocy (KPP). Tym samym zdobyli oni tytuł ratownika. Szkolenia prowadzili ratownicy medyczni ze Szkoły Ratownictwa Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach.

Żołnierze umiejętności zdobyte podczas kursu mogą teraz wykorzystać m.in. w szpitalach, pomagając medykom w walce z pandemią – pobierać wymazy, opatrywać chorych, zajmować się dystrybucją środków ochrony indywidualnej. W 66- godzinnym szkoleniu nasi spece dzielili się z wojakami wiedzą z zakresu ratownictwa medycznego.

Wykłady obejmowały m.in. tematykę dotyczącą bezpieczeństwa na miejscu zdarzenia, udzielenia pomocy poszkodowanemu, zestawów ratowniczych czy dezynfekcji sprzętu. Ratownicy medyczni uczyli żołnierzy resuscytacji dorosłych, dzieci, niemowląt; jak postępować z chorym nieprzytomnym, który ma nagłe drgawki, cukrzycę, udar mózgu czy kiedy się topi. Nie zabrakło tematów dotyczących taktyki działań ratowniczych podczas zdarzeń masowych, wstępnej segregacji poszkodowanych, a nawet psychologicznych aspektów wsparcia poszkodowanych.

W szkoleniach uczestniczyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej z Gliwic, Bytomia i Cieszyna.

Zajęcia prowadziło 22 doświadczonych ratowników medycznych. Zgodnie z przepisami, osoby prowadzące takie szkolenia muszą mieć co najmniej trzyletnie doświadczenie zawodowe w udzielaniu świadczeń w Zespole Ratownictwa Medycznego.

Kurs zakończył się egzaminem państwowym.

– Od tej pory żołnierze mogą udzielać kwalifikowanej pierwszej pomocy przy użyciu torby R1. Poza zestawami do opatrywania ran, unieruchamiania kończyn, znajduje się tam również sprzęt do przyrządowego udrażniania dróg oddechowych, prowadzenie oddechu wspomaganego oraz tlenoterapii – mówi Michał Kucap, ratownik medyczny ze Szkoły Ratownictwa.

– Kursy KPP realizowane przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach pozwalają na uzyskanie tytułu ratownika, czyli najwyższego możliwego stopnia przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który dostępny jest dla osób nie posiadających wykształcenia medycznego – zaznacza Łukasz Pach, dyrektor WPR.

Jak dodaje dowódca 13 ŚBOT płk. Tomasz Białas, w wojsku rola medyków i ratowników jest bardzo ważna.

– Wiemy jak duże mają oni znaczenie w czasie wojny i że niejednokrotnie od ich wiedzy i wyszkolenia zależy nasze życie. Dlatego też szkolenia w tym zakresie są dla nas priorytetowe. Kurs KPP jest jednym z elementów szkolenia, który pozwala nie tylko w czasie konfliktów zbrojnych, ale i w czasie pokoju pomagać mieszkańcom naszego regionu. Jest to szczególnie ważne teraz w czasie pandemii gdy wspieramy personel medyczny i staramy się ich odciążyć w tych aspektach, w których jest to możliwe – podkreśla płk Tomasz Białas.

Każdy kurs prowadzony jest w oparciu o decyzję administracyjną wojewody śląskiego.

 

W pliku .mp3 kilka słów Izabeli Domogały, członka zarządu województwa śląskiego.

GALERIA (zdjęć: 4)
WIDEO WPR
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Dyrektorowi WPR podziękowali „młodzi ratownicy”

4 listopada 2021

Za bezinteresowną pomoc od uczniów ze Stanowic

3 listopada 2021

Premier: Nie każdy zdolny jest unieść taką odpowiedzialność

3 listopada 2021

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020