Start Aktualności W Tychach mają nowiuteńką „eskę”

W Tychach mają nowiuteńką „eskę”

UMWŚ, WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 14 stycznia 2021

Fot.: Patryk Pyrlik/UMWŚ

Ratownicy, dyrektor WPR w Katowicach, marszałek śląski na tle przekazanej karetki

Trzynasty dzień stycznia pandemicznego roku 2021 wcale nie były pechowy dla tyskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Trafił do niego ambulans typu C. To jeden z dziesięciu, które zasiliły flotę Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach. Karetki kosztowały w sumie 4,4 mln zł i będą obsługiwały stacje pogotowia w kilku miastach aglomeracji.

– Jest to najbardziej zaawansowany rodzaj ambulansu - ruchoma jednostka intensywnej opieki. Został skonstruowany i wyposażony do transportu, zaawansowanego leczenia i monitorowania pacjentów – podkreśla Łukasz Pach, dyrektor WPR w Katowicach. 

Nowe karetki będą obsługiwały Katowice, Gliwice, Bytom, Tychy, Świętochłowice i Żory. 

Będą wyjeżdżać do pacjentów w stanach zagrożenia życia: z dusznościami, bólami w klatce piersiowej, a także do wypadków drogowych. To ambulanse S, załogę których tworzą lekarz i ratownicy medyczni.

Pieniądze na zakup nowych karetek pochodzą ze środków unijnych w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (85 proc.). Część funduszy pochodzi z budżetu województwa (10 proc.) i Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Katowicach (5 proc.). Zakup kolejnych 10 nowoczesnych ambulansów planowany jest w drugim kwartale przyszłego roku. WPR w Katowicach dysponuje flotą złożoną z 130 ambulansów, w tym 78 systemowych. Karetki zmienia się średnio co 5 – 6 lat, albo po przejechaniu 200 tys. kilometrów.

– Zakup ambulansów dla pogotowia ratunkowego, to kolejny przykład konsekwentnego inwestowania w służbę zdrowia w regionie. Warto jednak zaznaczyć, że tego typu przedsięwzięcia są możliwe dzięki bardzo dobrej współpracy samorządu województwa i samorządów lokalnych, rozmowach o konkretnych potrzebach jednostek terytorialnych. Jest to istotne zwłaszcza teraz, gdy przyszło nam walczyć z pandemią koronawirusa, zaś pacjentom zmagającym się z COVID-19 ten sprzęt będzie także służył – podsumował marszałek województwa Jakub Chełstowski, uczestniczący w przekazaniu tyskim ratownikom nowoczesnego Renault Mastera.

 

GALERIA (zdjęć: 8)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Białostockie Pogotowie dziękuje za....

4 sierpnia 2022

Za pomoc w organizacji pielgrzymki

28 lipca 2022

Od Opolskiego Centrum Ratownictwa Medycznego

28 lipca 2022

Parafia Rzymskokatolicka pw. św. Józefa dziękuje za pomoc...

4 lipca 2022

Proboszcz chorzowskiej parafii dziękuje Arturowi Żurkowi...

4 lipca 2022

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022