Start Aktualności Po co komu Dzień Ratownictwa Medycznego?

Po co komu Dzień Ratownictwa Medycznego?

WPR

DLA PACJENTÓW | 12 października 2020

W Polsce to święto obchodzone jest od czternastu lat. Czy tylko dlatego, by pracujący w systemie Państwowe Ratownictwo Medyczne, mieli swój zawodowy, świąteczny dzień w kalendarzy? Tak jak mają inne profesje... Nie tylko dlatego.

Świętują pracujący w strefie białej (lekarze, pielęgniarki systemu, ratownicy medyczni, dyspozytorzy medyczni) i w strefie szarej (administracja i obsługa techniczna). W tym dniu jest okazja, by poświęcić chwilę uwagi pracującym w systemie, szczególnie tym, którzy na co dzień mają kontakt z pacjentami. To nie jest slogan, ani świąteczne potok peanów:„Ratownicy medyczni, często ryzykują własne życie i zdrowie, by dotrzeć do potrzebującego na czas i udzielić mu pomocy. To oni jako pierwsi pojawiają się na miejscach wypadków, katastrofy, nagłego zachorowania i udzielają pierwszej pomocy osobom, które tej pomocy potrzebują”.

Dzień Ratownictwa Medycznego jest także dobrą sposobnością, by uświadomić społeczeństwo, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

I dlatego mając podstawowe umiejętności udzielania pierwszej pomocy, kiedy wiadomo, jak się zachować, gdy ktoś potrzebuje pomocy, jak powiadomić pogotowie i jak zająć się poszkodowanym nim do niego dotrze zespół ratownictwa medycznego jest się... jest się też ratownikiem!

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach i jego Szkoła Ratownictwa traktują priorytetowo promowanie pierwszej pomocy. Nie tylko tak, jak teraz – słowem, ale czynnie – te setki kursów pierwszej pomocy są tego potwierdzeniem. Również na wpr.pl tzw. tematykę pierwszej pomocy traktujemy priorytetowo. Wideo-kursy prowadzone przez ratowników WPR są oglądane, ale chciałoby się, by były jeszcze bardziej oglądane. I nie dlatego, by redagujący wortal wpr.pl cieszyli się, zerkając w Google Analytics na słupki ukazujące przyrost kliknięć. Dlatego, że im więcej osób te kursy ogląda, tym szansa, że przyswoili sobie coś z tych rad jest większa.

Szanowny Czytelniku, który nie jesteś pracownikiem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Jeśli widzisz, że ktoś potrzebuje pomocy, nie zwlekaj z jej udzieleniem, nie czekaj, aż przybędą profesjonalni ratownicy. Zachowaj spokój, powiadom pogotowie (999 lub 112), jeśli nie potrafisz udzielić pierwszej pomocy, słuchaj dyspozytora. On wskaże, co masz robić.

Nie bój się udzielać pierwszej pomocy. Pamiętaj, że NIE PONOSISZ odpowiedzialności za ewentualne błędy popełnione w trakcie udzielania pomocy w sytuacji, jeśli kierowałeś się dobrą wolą. Pamiętaj, że nie udzielając tej pomocy „mogąc jej udzielić bez narażenia siebie lub innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu” podlega odpowiedzialności karnej.

 

 

 

 

 

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020

Życzenia na DRM od wiceministra zdrowia

15 października 2020