Start Aktualności Ratownicy WPR uczyli kierowców udzielania pierwszej pomocy

Ratownicy WPR uczyli kierowców udzielania pierwszej pomocy

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 21 września 2020

Fot.: KMP Pszczyna

Ćwiczeń nigdy nie za dużo

Beata Szajkowska i Andrzej Sosna z pszczyńskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego uczestniczyli w akcji Road Safety Days (Dni bezpieczeństwa ruchu drogowego). Pszczyńska drogówka, przy udziale innych służb ratunkowych, pozorowała wypadek drogowy z udziałem małoletniego rowerzysty.

Ta ogólnoeuropejska akcja prowadzona jest od 16 do 22 września 2020 r. Road Safety Days to działania policji ruchu drogowego oraz innych podmiotów z obszaru bezpieczeństwa ruchu drogowego, ukierunkowane na dążenie do założeń zgodnych z WIZJĄ ZERO – zero ofiar śmiertelnych w wypadkach drogowych. Kluczem do osiągnięcia poprawy bezpieczeństwa na drogach w dużej mierze jest zmiana zachowań ich użytkowników. 

18 września 2020 r. pszczyńscy policjanci wraz z Państwową Strażą Pożarną oraz Wojewódzkim Pogotowiem Ratunkowym upozorowali, w Pszczynie na ul. Bielskiej, wypadek drogowy z udziałem małoletniego rowerzysty. Miejsce „wypadku” zostało wygrodzone taśmą. Policjanci prowadzili tam tzw. czynności procesowe. Obserwatorzy mogli na własne oczy zobaczyć, jak wygląda taka procedura.

Tę lokalizację na insceniazaję wybrano nieprzypadkowo. Ulica Bielska jest jednym z głównych ciągów komunikacyjnych miasta. Każdego dnia można zaobserwować tam wzmożony ruch pieszy i kołowy. Przy spowolnionym ruchu drogowym, każdy przejeżdżający miał okazję zobaczyć „wypadek”. A dziecięcy rowerek pod kołami samochodu działa na świadomość każdego człowieka i skłania do refleksji.

Policjanci zatrzymywali do kontroli przejeżdżające pojazdy, których kierujący popełniali wykroczenia. Tym razem ani jeden z kierowców nie otrzymał mandatu, lecz każdemu nasi ratownicy zaordynowali lekcję… pierwszej pomocy.

Nie do końca dobrowolni uczniowie przeprowadzali resuscytację krążeniowo-oddechową na szkoleniowym fantomie. Wszystko oczywiście pod bacznym okiem strażaków i ratowników medycznych. Akcja policji i służb ratunkowych wzbudziła żywe zainteresowanie przechodniów. Kto się zatrzymał i wlączył się do niej aktywnie, ten dostał w prezencie odblaskowe świecideło. Dobre na jesienne zmroki.

Taki odblask zwiększa bezpieczeństwo pieszych. Policja namawia, by się zaopatrzyć w nie. Niewiele kosztują, a wiele dają. Czasem ratują nawet i życie.

 

 

GALERIA (zdjęć: 5)
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Honorowy tytuł za zasługi w walce z pandemią

16 września 2021

Podziękowania dla ZRM S04 24 :-)

3 grudnia 2020

POBIERZ poradnik ćwiczeń dla pocovidowców i WYDRUKUJ

10 listopada 2020

Od Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach

3 listopada 2020

Z okazji DRM od Komendy Wojewódzkiej Policji

16 października 2020

Strażacy ratownikom z okazji DRM

15 października 2020

Prezydent Katowic z życzeniami dla ratowników

15 października 2020