Start Aktualności Stopę cukrzycową stopuje wynalazek śląskich lekarzy i inżynierów

Stopę cukrzycową stopuje wynalazek śląskich lekarzy i inżynierów

WPR

DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 20 września 2020

Fot.: Andrzej Bęben

To urządzenie może być używane także do leczenia wszelkich trudno gojących się ran

Według danych Międzynarodowej Federacji Diabetologicznej z 2015 roku na cukrzycę choruje 415 mln ludzi na świecie, a do 2040 r. liczba ta ma wzrosnąć do 642 mln. W Polsce szacuje się, że liczba diabetyków wynosi 2,33 mln. Cukrzyca, to choroba cywilizacyjna, często bagatelizowana. Jednym z jej powikłań jest stopa cukrzycowa. Terapia laserobarią autorstwa zespołu pod przewodnictwem prof. dr. hab. n. med. Aleksandra Sieronia to szansa dla pacjentów z zespołem stopy cukrzycowej.

– Pacjenci ze stopą cukrzycową są grupą dosyć znaczną w Polsce, która jest „skazana” często na amputację kończyny, czy też palców. My tutaj poprzez leczenie laserobarią dajemy im szansę, czyli taką prolongatę, żeby oni w kilku latach nie musieli mieć amputacji, mieli z powrotem zamkniętą ranę – podkreśla dr n. med. Dominik Sieroń, współtwórca urządzenia terapeutycznego Laserobaria 2.0_S.

Ten wynalazek powstał przed kilkoma laty. Wersja 2.0 to urządzenie pozbawione niedoskonałości wieku dziecięcego. Działa i pomaga. Na razie nie jest to procedura refundowana przez NFZ. Możliwe, że taką będzie, bo twórcy wynalazku wystąpili do Funduszu z wnioskiem o objęcie tego świadczenia medycznego refundacją. Dotychczas skorzystało z niej ponad 200 pacjentów. Epidemia koronawirusa praktyczne zastosowanie urządzenia.

Stopa cukrzycowa jest powikłaniem cukrzycy wywołanym najczęściej niedokrwieniem oraz neuropatią. Niedokrwienie i niedostateczne utlenienie tkanek występuje, gdy we krwi utrzymuje się zbyt wysoki poziom glukozy. Neuropatia natomiast polega na uszkodzeniu czuciowych włókien nerwowych (nerwów). W efekcie chory cierpi na zanik odczuwania bólu oraz temperatury. Jest to bardzo niebezpieczne i może prowadzić do nieświadomych, groźnych urazów, takich jak skaleczenia, czy poparzenia.

Przyczyną zespołu stopy cukrzycowej jest najczęściej długo utrzymujący się wysoki poziom glukozy we krwi prowadzący do patologicznych zmian miażdżycowych w obrębie podudzi i stóp. Jak postępować aby zapobiec rozwojowi choroby i nie dopuścić do amputacji, stanowiącej ostateczność w leczeniu stopy cukrzycowej? Dotyka on zarówno osoby bez otwartych ran na kończynach dolnych, jak również tych z widocznymi zmianami. Dla tej ostatniej grupy pacjenckiej dedykowana jest Laserobaria 2.0_S.

Może być ono używane także do leczenia wszelkich trudno gojących się ran. Terapia zakłada od 14 do 60 seansów. Dzień w dzień. Do kilkudziesięciu minut. Urządzenia nie musi obsługiwać lekarz. Dostęp do niej ogranicza nie tylko epidemia, ale i koszt takich zabiegów. To ok. 200-250 zł za jeden seans. Jeśli NFZ postanowiłby refundować zabiegi, to ubezpieczony nie płaciłby prawdopodobnie za minimalną dawkę terapii, 14 seansów. Samo urządzenie kosztuje ok 60 tys. euro. Drogo? Współczesna medycyna nie jest tania.

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022