Start Aktualności Czy nadciśnienie można leczyć TYLKO u specjalisty?

Czy nadciśnienie można leczyć TYLKO u specjalisty?

WPR

DLA PACJENTÓW | 17 września 2020

Fot.: YT

W Polsce mamy ok. 4 tys. specjalistów kardiologów...

Kolejki do kardiologów, jakie są, każdy wie, kto chciał się udać do specjalisty. Czas pandemii dodatkowo jeszcze je wydłużył? Jak je można skrócić? Podpowiada prof. PIOTR JANKOWSKI z Instytutu Kardiologii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

To czy dana osoba zapadnie na tę czy inną chorobę zależy nie od jednego, ale wielu czynników. W 50 proc. od stylu życia (dobre odżywianie, ruch, uzależniania itp.). Od 10 do 15 proc. od medycyny naprawczej. Od 10 do 20 proc. od jakości środowiska, w którym się żyje, a reszta od genów. I dlatego choroby, np. serca, mogą pojawić się u osób prowadzących zdrowy tryb życia, żyjących w nieskażonym środowisku, bo powstająca podłożu genowym.

Dziś ok. 12 mln Polaków i Polek ma kłopoty z nadciśnieniem tętniczym. Ok. 3 mln. Cierpi na chorobę wieńcową, jakieś 800 tys. ma niewydolność serca, a kilkaset tysięcy – zaburzenia rytmu serca. Nic dziwnego, że chętnych na spotkanie ze specjalistami nie brakuje, a specjalistów kardiologów i owszem.

– W Polsce kolejki do kardiologa są spowodowane po pierwsze bardzo dużą liczbą pacjentów z chorobami układu krążenia. Ważną przyczyną dużych kolejek do specjalistów w Polsce jest przekonanie większości osób, że muszą być konsultowane przez specjalistę nawet, jeśli problem kliniczny nie jest bardzo skomplikowany i lekarz rodzinny mógłby sobie świetnie z nim poradzić. Większość pacjentów z nadciśnieniem tętniczym i hipercholesterolemią może być z powodzeniem leczona przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej – prof. Jankowski. – Za często zdarza się też, że pacjenci pozostają pod opieką poradni kardiologicznej przez dłuższy okres czasu, chociaż być może wystarczyłaby jedna, bądź kilka wizyt, w czasie których stawiana jest diagnoza i ustalane dalsze postępowanie. Taka sytuacja powoduje, że nowo zdiagnozowani pacjenci mają utrudniony dostęp do specjalisty, ponieważ miejsca są zajęte przez tych, którzy są w stabilnym stanie, ale leczą się u kardiologa.

W Polsce mamy ok. 4 tys. specjalistów kardiologów. Łatwo wyliczyć, ilu pacjentów z nadciśnieniem tętniczym musiałby przyjąć statystyczny kardiolog.

 

Czytaj cały wywiad „Jak zlikwidować kolejki do kardiologów?”

 

 

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022