Start Aktualności Czy wesela będą nowym wektorem dla SARS-CoV-2?

Czy wesela będą nowym wektorem dla SARS-CoV-2?

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 9 czerwca 2020

Fot.: Andrzej Bęben

Weselnicy bawią się i roznoszą SARS-CoV-2

Rząd postanowił ugasić ognisko epidemiczne w śląskich kopalniach wstrzymując w nich od wtorku (9 czerwca) wydobycie na 3 tygodnie. Od 6 czerwca można organizować wesela, ale zaprosić można nie więcej niż 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek. Jakie mogą być, z medycznego punktu widzenia, efekty tych dwóch decyzji?

W rozmowie (9 czerwca) w radiu RMF FM minister zdrowia stwierdził, że „ma wrażenie, że Polacy w ogóle już zapomnieli, że mamy epidemię". Konsekwencją nadmiernego rozprzężenia może być powrót do dawnych obostrzeń. Łukasz Szumowski przyznał, że rząd rozważa taką możliwość, ale bez całkowitego lockdownu gospodarki

Poprosiliśmy o komentarz prof. dr. hab. n. med. Tomasza J. Wąsika, kierownika Katedry i Zakładu Mikrobiologii i Wirusologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego...

– Nie wiemy, czy szczyt zachorowań w Polsce mamy za czy też przez sobą. Patrząc na dane z ostatnich dni widać, że statystyka nowych zachorowań nie zmniejsza się, wręcz wydaje się rosnąć. Dziś, gdybym epidemię w Polsce nazwałbym „pełzającą”. Pewne jest, że nie ma w niej tendencji spadkowej – podkreśla prof. Wąsik.

I nie ukrywa, że nie jest optymistą co do dalszego przebiegu epidemii SARC-CoV-2:

Obawiam, się, że gdy zaczną się wesela, gdy bez ograniczeń będziemy gromadzić się w kościołach, gdy wrócimy z urlopów, itp., dojdzie do wzrostów. Jako wirusolog, absolutnie nie rozumiem, jak można było aż tak zluzować ograniczenia gromadzenia się? To jest zbyt duże poluzowanie rygorów. Efekty będą już za parę tygodni. Zdjęciem tych rygorów uspokojono ludzi. Niestety wielu z nas wydaje się, że jest już po zagrożeniu. To widać w sklepach. Stoją już klienci, jak kiedyś, jeden na drugim. Czasem, ktoś ma maseczkę, a wielu ich nie ma, chociaż powinni mieć. Nastąpiło rozluźnienie i będziemy mieli, za dwa, trzy tygodnie, tego efekty. Nie mam wątpliwości.

W przeciwieństwie do prof. Wąsika minister Szumowski jest optymistą w rzeczonej materii. W RMF FM powiedział: „Wydaje mi się, że będziemy mieli tendencję spadkową. Jest wiele województw, gdzie w ogóle nie ma ani jednego przypadku - zaznaczył Szumowski. Pamiętajmy, że my będziemy mieli wolniej spadającą krzywą epidemiczną niż inne kraje, które miały gwałtowny wzrost. Jeżeli mamy gwałtowny przyrost, tak jak we Włoszech i Hiszpanii, to jednocześnie mamy tyle chorych, że nie możemy ich leczyć, na tym to polega”.

To w Polsce. Tymczasem w świecie w 120 ośrodkach badawczych, od małych uniwersyteckich po gigantyczne – koncernowe, trwa wyścig o to, kto pierwszy opracuje szczepionkę lub lek, bo tylko mając je, można będzie odtrąbić zwycięstwo nad SARS-CoV-2/COVID19. Na razie ze świata płyną informacje, że pracuje się nad 141 szczepionkami i 223 lekami. Sęk w tym, że nie ma pewności, czy uda się opracować skuteczną szczepionkę lub/i lek.

czytaj też:

Wieści

EKG w praktyce ZRM

5 grudnia 2022

Ostatnie wideo

Podziękowania

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022

Życzenia z okazji Dnia Ratownictwa Medycznego

3 listopada 2022

Podziękowania za pomoc od Śląskiej Misji Medycznej

3 listopada 2022

Dla Bożeny Witek i Benedykta Krzykowskiego

3 listopada 2022

Podziękowania dla dyrektora WPR w Katowicach

24 października 2022

Podziękowania od PCK dla ratowników WPR

21 października 2022