Start Aktualności Nasz RATOWNIK w zespole tworzącym taki respirator

Nasz RATOWNIK w zespole tworzącym taki respirator

WPR

SARS-COV-2/COVID-19 DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 19 maja 2020

Fot.: Politechnika Śląska

RespiSave tak nazywa się ów respirator

Michał Kucap, kierownik Szkoły Ratownictwa WPR w Katowicach oraz wojewódzki koordynator medyczny, uczestniczy w opracowaniu innowacyjnego respiratora. Innowacyjnego, bo z funkcją telemetryczną. Na razie zespół ma już działający prototyp urządzenia. Montowanych jest kolejnych pięć sztuk.

Respiratory, czyli sztuczne płuca, jak sama ich nazwa wskazuje, służą podtrzymaniu funkcji życiowych u pacjentów z niewydolnością oddechową wywołaną chorobą lub urazem. Powszechnie stosuje się je w anestezjologii, gdy zachodzi konieczność znieczulenia ogólnego. Taki pacjent jest wentylowany przy pomocy respiratora, czyli mechanicznie.

RespiSave tak nazywa się ów respirator. Wynalazek jest pracą zespołową. Oprócz naukowców z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej w prace zaangażowani są także badacze z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach oraz Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

– Funkcja telemetrii, czyli zdalnego sterowania, to wyróżnik respiratora RespiSave. Dzięki niej respirator może być wykorzystywany w sposób dużo bardziej dogodny dla użytkowników, zarówno lekarzy jak i pacjentów, niż obecnie stosowane urządzenia. Zdalnie można zarówno monitorować działanie respiratora, jak i modyfikować jego ustawienia i parametry. Dzięki temu, że opieka jest zdalna, lekarz nie jest narażony w takim stopniu na niebezpieczeństwo zarażenia się od pacjenta. Monitorowanie respiratora jest możliwe z trybie zdalnym, zatem lekarz może opiekować się jednocześnie wieloma pacjentami, którzy znajdują się w różnych miejscach, np. w szpitalu, czy w domu – wyjaśnia prof. Roman Starosolski z Wydziału Automatyki, Elektroniki i Informatyki Politechniki Śląskiej.

– Respirator został skonstruowany z myślą o przeprowadzaniu wentylacji pacjentów z COVID-19, ale będzie miał zastosowanie w każdych tych przypadkach, w których jest konieczne użycie respiratora. Ten różni się między innymi tym, że. pacjenta/pacjantów można monitorować z jednego miejsca, z pomocą internetu. Respiratorów można używać również poza szpitalem, np. w domach pacjentów. Wówczas istnieje możliwość stworzenia bazy pacjentów i stałego monitoringu. Tak, jak w pracy kardiologów – lekarz czy ratownik medyczny ma 40-50 pacjentów, których przez całą dobę monitoruje i jak się coś dzieje, to reaguje – wyjaśnia Michał Kucap.

Nasz ratownik podkreśla, że zespołowi badawczemu przyświeca jeden, główny cel: stworzyć urządzenie dla wszystkich, łącznie z pacjentami pediatrycznymi. Bowiem nie każdy respirator może być zastosowany w wentylacji takich pacjentów.

– Docelowo chcemy, by RespiSave generował jak najmniejsze objętości oddechowe oraz odpowiednie ciśnienia. Chcemy, aby w tym respiratorze znalazło się wszystko, łącznie z pomiarem stężenia dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych i czy zwrot dwutlenku węgla wytwarza odpowiednie ciśnienie. To jest najlepszy element pokazujący, że pacjent jest w prawidłowy sposób wentylowany.

Prototyp przeszedł już pierwsze testy. Aby uzyskać wiarygodne rezultaty, analizy przeprowadzono na fantomach wiernej czułości symulujących pracę płuc, stanowiących wyposażenie Centrów Symulacji Medycznej Śląskiego Uniwersytetu Medycznego.
czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Lwowskie pogotowie ratunkowe dyrektorowi WPR w KAtowicach

15 marca 2023

Za wsparcie Ukraińców w walce z rosyjskim agresorem

23 lutego 2023

Przedszkolaki dziękują Michałowi Maliszowi

31 stycznia 2023

Kolejne podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

31 stycznia 2023

Hipokrates 2022 - BRAWO MY!

9 grudnia 2022

Marszałek śląski z okazji otwarcia MS w Łanach

2 grudnia 2022

Podziękowania za szkolenie z pierwszej pomocy

9 listopada 2022