Start Aktualności Nie tylko RATUJEMY, ale także UCZYMY RATOWAĆ

Nie tylko RATUJEMY, ale także UCZYMY RATOWAĆ

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW | 13 lutego 2020

Fot.: WPR

To my dziękujemy!

Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał. Pamiętając o tej ludowej mądrości, nasi ratownicy medyczni uczą przedszkolaków, jak udzielać pierwszej pomocy. I robią to dobrze, czego potwierdzeniem jest powyższa fotka.

Taką edukację „jasiów” i „małgoś” koordynuje Szkoła Ratownictwa WPR w Katowicach.

- Przykładamy do tego sporo uwagi. Takie szkolenia z zakresu udzielania elementarnej pierwszej pomocy mają tyleż charakter edukacyjny, co profilaktyczny. Uczymy przedszkolaka, jak mają powiadomić pogotowie, gdy ktoś przy nim zasłabł, stracił przytomność, a w pobliżu nie ma dorosłych. Taka wiedza przydaje się, ostatnio 6-letni chłopiec sam zadzwonił na numer 112, zgłaszając, że jego matka straciła przytomność. Uczymy, co trzeba zrobić, by nawet dorosłego ułożyć w pozycji bezpiecznej... Jakimi „kursantami” są przedszkolaki? Powiem tak: oni do tej nauki podchodzą bardzo poważnie i nie udają, że się chcą nauczyć czegoś, ale czego chcą się nauczyć – komentuje Michał Kucap, zastępca kierownika Szkoły Ratownictwa.

Kilka razy w roku przedszkolaki odwiedzając centralę WPR. Do tego trzeba dodać pół setki spotkań ratowników w przedszkolach (jak choćby w Niepublicznym Przedszkolu Bystrzaki w Kaletach) i resztę wynikających z – prowadzonej do spółki z Komendą Wojewódzką Policji – akcji BEZPIECZNY MALUCH.

– Chodzi w niej o to, aby najmłodszym przekazać szereg prostych i nieskomplikowanych metod zachowań oraz umiejętności praktycznych w sytuacjach niebezpiecznych, w tym również z tzw. zakresu pierwszej pomocy – wyjaśnia Michał Kucap.

Pierwsze spotkania w ramach tej inicjatywy już w połowie marca. Szykuje się dla milusińskich przedszkolaków wielka niespodzianka. Dowiedzieliśmy się, że szyte są dla przedszkolaków... ubranka, jak dla prawdziwych ratowników! To dopiero będzie atrakcja!Szczegóły wkrótce.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023