Start Aktualności U bonifratrów o Światowym Dniu Chorego - CHORY JEST NAJWAŻNIEJSZY

U bonifratrów o Światowym Dniu Chorego - CHORY JEST NAJWAŻNIEJSZY

WPR

DLA RATOWNIKÓW DLA PACJENTÓW DLA LEKARZY | 6 lutego 2020

Fot.: Andrzej Bęben

Metropolita katowicki podkreślił, że papież wyraża uznanie dla służby zdrowia, składa podziękowanie...

Co prawda Światowy Dzień Chorego przypada na 11 lutego, ale całkiem słusznie metropolita katowicki abp Wiktor Skworc mówił, podczas konferencji prasowej (5 lutego) w katowickim Szpitalu Zakonów Bonifratrów, że taki dzień powinien być codziennie.

W styczniu 2020 r papież Franciszek wydał orędzie na już 28. Światowy Dzień Chorego. Obchodzi się go 11 lutego, bo w tym dniu przypada święto Matki Bożej z Lourdes. Jak widać święto zainicjowano za pontyfikatu Jana Pawła II. Metropolita podkreślił, że orędzie papieża Franciszka jest adresowane do różnych środowisk. Franciszek określa w nim zadania Kościoła i przedstawicieli służby zdrowia, przywołując przykład dobrego Samarytanina

– Opiekując się chorym, należy koncentrować się przede wszystkim na jego osobie i jego godności – mówił w czwartek metropolita katowicki Wiktor Skworc, odnosząc się do orędzia papieża Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego.

Abp Skworc spotkał się z personelem i pacjentami. dziękował przedstawicielom służb medycznych, osobom, którzy opiekują się chorymi w domach, wolontariuszom, a także kapelanom szpitalnym, którzy jako „lekarze dusz”, wpływają także na kondycję fizyczną chorych. Zachęcał do udziału w Apostolstwie Chorych.

Zakon oo bonifratrów w Polsce działa od 1609. W czasach zaborów nie miał prawa funkcjonować. Jego działalność reaktywizowano w 1922 r. Dziś 84 zakonników, ok. 2 tys. wolontariuszy i personel medyczny zaangażowani są w prowadzenie, poza Katowicami, szpitali w Łodzi, Krakowie i Piaskach k. Gostynia.

czytaj też:

Wieści

Ostatnie wideo

Podziękowania

Podziękowania dla Benedykta Krzykowskiego

10 czerwca 2022

Podziękowanie dla Anny Warchoł

10 czerwca 2022

Podziękowania od przedszkolaków

7 czerwca 2022

Podziękowanie od licealistów

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 3

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 2

7 czerwca 2022

Podziękowanie z rudzkiego przedszkola, numer 1

7 czerwca 2022