Start Kategoria Dział Transportu Sanitarnego

Dział Transportu Sanitarnego

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach posiada w swojej strukturze Dział Transportu Sanitarnego. W ramach działu funkcjonują zespoły transportu sanitarnego oraz działająca całodobowo dyspozytornia – dyspozytor medyczny przyjmujący zgłoszenia na transport. WPR w Katowicach realizuje na zlecenie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej transporty w ramach POZ – usługa ta jest świadczona na podstawie umowy z NFZ.

Transport ten przysługuje pacjentom w następujących sytuacjach:

• kiedy zachodzi konieczność leczenia określonego schorzenia w innej placówce leczniczej - z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia;
• dla zachowania ciągłości leczenia - gdy jest ono realizowane przez lekarza POZ.

Świadczenie obejmuje przejazd z miejsca zamieszkania pacjenta do świadczeniodawcy i z powrotem. Nasze zespoły transportowe POZ stacjonują w
• Katowicach,
• Bytomiu,
• Mikołowie i
• Chorzowie.

Realizujemy transporty na zlecenie 76 podmiotów rozmieszczonych na całym obszarze działania Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.

Rocznie wykonujemy 4 – 5 tysięcy transportów POZ pokonując dystans ponad 200 tysięcy kilometrów. Wysoka jakość świadczonych przez nas usług rok po roku potwierdzana jest zwiększającą się ilością placówek, które deklarują do NFZ korzystanie z naszych świadczeń.

Na podstawie kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia od roku 2020 wykonujemy transporty międzyszpitalne.

Przewozimy pacjentów pomiędzy szpitalami w przypadkach, kiedy konieczne jest niezwłoczne wykonanie zabiegu u innego świadczeniodawcy, albo zachowania ciągłości leczenia u innego świadczeniodawcy. Transporty realizowane w przypadku osób z :
• niewydolność oddechowa wymagająca sztucznej wentylacji;
• niewydolność układu krążenia;
• stany wymagające interwencji chirurgicznej i po zabiegach;
• inne (np. drgawki).

Transporty te realizowane są przez doświadczonych ratowników medycznych, w pełni wyposażonymi ambulansami specjalistycznymi, stacjonującymi w Katowicach, Gliwicach i Rybniku. W roku 2022 wykonaliśmy ponad 550 takich transportów, przejeżdżając prawie 70 tys. km.

Transport specjalistyczny – lekarski

W razie potrzeby przewozu pacjenta pod opieką lekarza – oferujemy możliwość transportu nowoczesnym ambulansem pod opieką sprawdzonego, doświadczonego, doskonale wyszkolonego personelu. Ambulans, którym wykonujemy te transporty, to nowy Mercedes Sprinter, wyposażony w automatyczne hydrauliczno-pneumatyczne nosze umożliwiające przewóz pacjentów bariatrycznych do 320 kg.

Realizujemy transporty we współpracy z 60 podmiotami, w ub. roku wykonaliśmy prawie 1100 transportów przejeżdżając ponad 100 tysięcy kilometrów.

Poza standardowym wyposażeniem ambulansu (respirator, defibrylator, pompy infuzyjne, itd.) mamy możliwość przewożenia pacjentów wymagających dodatkowej aparatury – ECMO, IABP (kontrapulsacja wewnątrzaortalna).

Wysoka jakość usług świadczonych przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Katowicach poparta jest zaufaniem naszych kontrahentów, z których większość zdecydowała się na podpisanie umowy na czas nieokreślony. W realizacji zleceń zawsze staramy się dostosować do potrzeb kontrahenta, w trosce o dobro pacjenta oferujemy usługi całodobowo przez cały rok.

WPR w Katowicach wykonuje także przewozy zagraniczne

W razie potrzeby jesteśmy w stanie zorganizować transport międzynarodowy w uzgodnionym z kontrahentem kierunku, przez zespół dostosowany do wymagań określonych przez stan zdrowia pacjenta.

Dodać należy, że w trakcie trwania epidemii uruchomiliśmy specjalne zespoły transportowe do przewozu chorych covidowych; uruchomione także zostały zespoły tzw. wymazowe – wykonywaliśmy na terenie województwa wymazy.

Dziękujemy z uwagę, zapraszamy do korzystania z naszych usług.

 

Wieści

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Ostatnie wideo

Podziękowania

Uczniowie ratownikowi

29 maja 2023

Dzieci dziękują ratownikom...

29 maja 2023

Przedszkolaki dziękują katowickim ratownikom

19 maja 2023

Od KW PSP w Katowicach

19 maja 2023

Wszystkiego dobrego w zdrowiu w dniu Waszego święta!

12 maja 2023

Dyrekcja i uczniowie dziękują...

12 maja 2023

Za przeprowadzenie szkolenia...

12 maja 2023